Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Services > Co číst

Co číst


Vážení čtenáři, 

v sekci Co číst vás pravidelně upozorňujeme na knižní novinky z našeho fondu, které jsou pro vás připraveny k vypůjčení.


Chavata.pngČhávata z manéže:  romským rodinným cirkusem Amerikou třicátých let
Dámy a pánové, potlesk pro Čhávata z manéže, knihu plnou skrytých překvapení!
Ta malá, křehká a stovkami stránek naditá knížka se vám sice vejde do kapsy kabátu, ale skrývá se v ní nekonečné množství zábavy i poučení. V příbězích kočovného romského cirkusu se potkávají cirkusáci, Romové, tuláci, kovbojové i indiáni – obyčejní, nízko postavení lidé putující zchudlou Amerikou třicátých let – kteří hledají způsob, jak společně přečkat těžkou a vleklou hospodářskou krizi. U cirkusu rodiny Brewerových najdou zázemí, dobré zacházení a budoucnost. A také návod, jak zůstat člověkem i v té nejtěžší době.
Coby příslušník romské cirkusácké rodiny Gary G. Steele ví o životě v manéži své. Chápe, jaký význam mají solidarita, soudržnost, obětavost, úcta k lidem i zvířatům a humor pro přežití kočovné společnosti. Vnímá je nicméně jako univerzální hodnoty. Schopnost své rodiny projít těžkými časy se vztyčenou hlavou představuje jako inspiraci pro současnou dobu, která nás nejen kvůli válce na Ukrajině zbavuje pocitu automatických jistot a bezpečí. Za neustálého harcování do další štace po hrbolatých silničkách poznává čtenář éru třicátých let v Americe nikoli z pohledu bankéřů a burzovních čísel, ale perspektivou lidí, kteří břemeno ekonomického kolapsu museli nést na svých bedrech.
Čhávata z manéže je publikace ve všech ohledech jiná. Již svou podobou knížek lidového čtení plného dramatických příběhů, písní i vlepovaných obrázků dráždí čtenářovu představivost a svou růžovou barvou evokuje cukrovou vatu z pouti. Kniha s osobitým grafickým a výtvarným zpracováním nabídne i slovníček použité pararomštiny a autentické fotografie autorovy rodiny z prostředí cirkusu, které na příslušná místa ručně vlepili hendikepovaní pracovníci prachatické KP Inva, s. r. o. Díky tomu je každý exemplář jedinečný originál.Leciva-sila.pngLéčivá síla chladu
Chlad lidi posiluje, dodává jim energii a utužuje jejich zdraví. Pomocí bezpečného otužování a správného dýchání se lze trvale zbavit celé řady fyzických i psychických obtíží. Pokud byste také rádi lépe spali, odbourávali stres, dostali se do duševní rovnováhy nebo se prostě jen cítili dobře, může být pro vás otužování to pravé. Neurovědkyně Josephine Worsecková přehledně a fundovaně ukazuje, jak využít blahodárné účinky chladu na naše tělo i mysl.
 


Sedm-mytu.png7 mýtů o vzdělávání
Zkoumá sedm široce zastávaných představ, které brzdí žáky i učitele. V každé kapitole Christodoulou srozumitelně předkládá teorii jednotlivých mýtů, zvažuje jejich praktické dopady a poukazuje na znepokojivé rozšíření takového přístupu. Poté s odkazem na aktuální poznatky kognitivních věd přesně vysvětluje, proč se jedná o mýtus. Autorka prezentuje přesvědčivé argumenty vysvětlující, jak vládní resorty a vzdělávací organizace na celém světě zklamaly učitele a žáky tím, že prosazují, ba dokonce nařizují špatnou praxi a teorii bez důkazů.
Tento nesmírně výstižný text je nezbytnou četbou pro všechny učitele, studenty fakult připravující budoucí učitele, ředitele škol, tvůrce vzdělávací politiky, výzkumné pracovníky a akademiky na celém světě.Sechtlova.pngMarie Michaela Šechtlová: grafiky, malba, kresba.
Monografie obsahující výběr z autorčina celoživotního díla navazuje na stejnojmennou výstavu v Husitském muzeu v Táboře, která představuje průřez celou tvorbou včetně nejnovějších koláží na téma ‚Alenka v říši divů‘.


Tramping.pngTramping na Trutnovsku v oblasti Sudet
Unikátní knížka o historii trampingu v okrese Trutnov.
Fotografie osad a trampů, osadní vlajky, galerie canců, historie jednotlivých osad v Trutnově, Kocbeřích, Rtyni v Podkrkonoší, Vrchlabí, Žacléři, Úpici, Broumově, Radvanicích, Mladých Bucích, Mostku, Kouhoutově, Červeném Kostelci, Chvalči, Rokytnici nad Jizerou, Horním Lánově, Dvoře Králové nad Labem, Libči, Dolním Lánově.
Trening-s-retrivrem.pngTrénink s retrívrem
Trénink s retrívrem – Inspirace pro budování základů je přehledná publikace vytvořená především pro majitelé retrieverů, kteří začínají objevovat možnosti společných aktivit se psem s využitím jejich vrozených vloh. Zároveň mírně pokročilí vůdci zde mohou naleznout řadu tipů, jak rozvíjet dovednosti tak, aby se svým psem tvořili skutečný, vzájemně se podporující, tým.
Tato kniha může pomoci těm, kteří tápou, co by jejich retrívr mohl v základu umět bez ohledu na budoucí směřování, které může spočívat v práci loveckého psa, stejně jako v roli psího sportovce či společníka. Cíleně není kniha zaměřená na řešení výchovných či jiných problémů vyžadující individuální řešení.
                                         Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství

Archiv - Co číst