Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Services > Co číst

Co číst

Vážení čtenáři,

v sekci Co číst vás pravidelně upozorňujeme na knižní novinky z našeho fondu, které jsou pro vás připraveny k vypůjčení.
       
íc veskrze humornou. Představuje mistrnou persifláž a zároveň prózu, jaká nemá na tuzemské scéně obdoby.


medium-(195).png

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice

Anglickým trávníkům už odzvonilo. Jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu?
Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám ukáže, jak si poradit s každou zahradou. S pokorou a úctou ke všemu živému, bez boje, ve spolupráci a v harmonii s přírodou. Nechte se inspirovat praktickými tipy – od prvotních představ přes výběr pozemku až po volbu rostlin či práci s vodou. To vše s jedním cílem: aby byla vaše zahrada samostatná. Zjistěte, jak o ni pečovat v duchu trvalé udržitelnosti, využívat přírodní zdroje, podporovat druhovou rozmanitost a ještě ušetřit čas. Tak ať to roste!

medium-(196).png

„Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen.“: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století

Zapojení žen do vědeckého světa navazuje na zpřístupnění vysokoškolského vzdělání ženám, čímž se významně změnila jejich profesní, rodinná i společenská situace. Tato zásadní změna přichází ve středoevropském prostoru na počátku 20. století a je završena po první světové válce. Cílem autorek je představit komplexní obraz vědkyně v české a československé společnosti první poloviny 20. století; ukázat zastoupení a pracovní výsledky žen v různých vědních oborech, možnosti profesionálního růstu a budování vědecké kariéry, které v případě žen vyžadovalo sladění pracovního a osobního života; představit důvody, které do určitých oborů přiváděly více žen než mužů. Kniha hledá odpovědi na otázky, jaký druh vědění ženy reprezentují a produkují, jaká byla jejich místa ve vědeckých institucích a jak probíhala výměna vědeckých informací. Sleduje jak vzdělávací a vědecké instituce, v nichž se objevovaly ženy, tak osobní i profesní životy vědkyň. Zabývá se také konkrétními příklady, které často svědčí o zvláštních osudech a atypických vědeckých kariérách žen, někdy označovaných pojmem „maverickové“, tedy ty, které překračovaly všechny normy, stereotypy a zažitou praxi a dosahovaly (byť třeba jen částečných) úspěchů.

medium-(197).png

Otilie Vranská: Jak to bylo doopravdy s její vraždou

Nová fakta k nejzáhadnější vraždě českých dějin!
Otilie Vranská, slovenská prostitutka žijící v Praze, se 1. září 1933 stala obětí brutální vraždy. Její rozčtvrcené tělo bylo odesláno ve dvou kufrech vlaky do Bratislavy a Košic. Tento zločin byl vždy ukázkovým příkladem policejního „pomníčku“, dosud nevyřešeného případu. Až doteď! Ředitel Muzea policie Radek Galaš přichází s novými a mnohdy poprvé zveřejněnými informacemi. Přidejte se k jeho pátrání, ponořte se do dobových spisů i zjištění plynoucích z analýzy DNA. Dozvíme se, jak to bylo doopravdy?medium-(198).png

Spoušťové body a fascie

Spoušťové body jsou bolestivá, dlouhodobě zkrácená a špatně prokrvená místa ve svalové tkáni, která často způsobují přenos bolesti. Bolest si můžete sami zmírnit ošetřením svalů a fascií – a to od hlavy přes čelisti, krk, ramena, horní končetiny, záda a dolní končetiny až k nohám. Odborník na spoušťové body a fyzioterapeut Roland Gautschi vám ukáže, jak na to.
Pochopíte, jak spoušťové body vznikají a co je za tím.
Poznáte, kde vzniká bolest, kam se přenáší a co ji udržuje.
Naučíte se pomocí cílené masáže ošetřovat myofasciální bolesti a funkční poruchy.
Pomocí terapeutických cvičení podpoříte léčebný proces a zabráníte návratu bolesti.


Touto samoléčbou můžete pozitivně ovlivnit všechna bolestivá místa na svém těle.

 

medium-(199).pngMýtus dobré války - Amerika ve druhé světové válce

Byla role Spojených států ve druhé světové válce v podstatě idealistická, křižácký boj za překonání temných sil německého fašismu a japonského militarismu? Byla to jednoznačně "dobrá" válka? Historik Jacques Pauwels tento ortodoxní pohled na americkou účast ve druhé světové válce zpochybňuje. Podle něj Spojené státy nebyly nezištným zastáncem demokracie tváří v tvář diktatuře: jejich role ve válce byla spíše určována zájmy jejich korporací a společenských, ekonomických a politických elit. Jeho analýza se výslovně zabývá mnoha mýty, které byly od té doby o rozhodnutí USA vstoupit do války po boku Sovětského svazu, Velké Británie a Kanady a proti nacistickému Německu šířeny.
Mýtus dobré války nabízí svěží a provokativní pohled na roli USA ve druhé světové válce. V roce 2000 strávila kniha čtyři měsíce na žebříčku bestsellerů literatury faktu v Evropě a od té doby byla přeložena do němčiny, španělštiny a francouzštiny.  

medium-(200).png

Jak ulovit malou štiku

A v tůni uprostřed močálu žije štika, na které závisí úplně vše. Elina Ylijaaková se stejně jako každé léto vrací do rodného východního Laponska. Má tři dny na to, aby tam ulovila malou štiku. Jenže tůňku střeží zákeřný vodní přízrak, brzy se objevují další prastará stvoření, a Elinina rybářská výprava se tak proměňuje v boj na život a na smrt. Do toho všeho musí vyřešit svůj komplikovaný vztah s místním umělcem. Z bažiny v tundře vylézají podivuhodné neznámé bytosti připomínající stroje, které kdosi dávno spustil a dnes už je nikdo nedokáže vypnout. Do kuchyně se vloupá rarach, který spořádá včerejší polévku, a stovky let stará démonka nalezne nový příbytek v těle starosty. Jak ulovit malou štiku je jazykově vybroušený, mnohovrstevnatý román. Skrývá v sobě příběh s detektivní zápletkou, okořeněný kousavým humorem, magickým realismem a finskolaponskou mytologií, ale také milostné drama i nemilosrdnou kritiku současného životního stylu s negativním dopadem na životní prostředí.

medium-(201).png

Jehovista

Ota, dvacetiletý syn jednoho z vedoucích svědků Jehovových v Čechách, se vydává do Aše, aby posílil věřící v tamním sboru. Zpočátku ve své snaze zažívá úspěch – proniká do svérázného sborového prostředí, přesvědčuje jinověrce, toulá se příhraniční divočinou. Čím dál více ho však pronásledují potlačované pochybnosti a výčitky svědomí pramenící z toho, že před lety zavrhl svého nejlepšího kamaráda, který byl z organizace exkomunikován. Ocitá se na pokraji temnoty... Časosběrný román čerpající ze skutečných zážitků se odehrává na počátku 21. století.
 

Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství.

Archiv - Co číst