Co číst
Vážení čtenáři,
v sekci Co číst vás pravidelně upozorňujeme na knižní novinky z našeho fondu, které jsou pro vás připraveny k vypůjčení.
Celobarevná publikace sběratele Mgr. Miloslava Fialky „Obec Tasov na starých pohlednicích a fotografiích“ zobrazuje podobu obce Tasov, ležící nedaleko Velkého Meziříčí. Většinu pohlednic a fotografií z autorovy sbírky doplnily snímky z archivních fondů muzeí ve Velkém Meziříčí a v Třebíči. Zobrazují Tasov v první polovině 20. století především na fotografiích Ondřeje Knolla z Náměště nad Oslavou a Rudolfa Skopce z Velkého Meziříčí. Část knihy je věnovaná místnímu rodákovi básníku a katolickému knězi Jakubu Demlovi.
Po více jak 80 letech od vydání publikace Lidové umění na Hané J. R. Bečáka (Velký Týnec 1941) vychází aktuální zpracování jednoho ze stěžejních témat krojového odívání. Kniha čtenáře seznámí s účesem a úpravou hlavy i vlasovou hygienou, používáním podložek dříve a nyní nebo tradičními ženskými domácími pokrývkami hlavy. Obsáhlá kapitola je věnována velkým tištěným šátkům na Hané, která popisuje jak bílé, hnědé, červené barevně tištěné bavlněné šátky, tak uničovské a přerovské soutiskové. V publikaci je popsáno a na DVD zdokumentováno na dvanáct momentálně praktikovaných hanáckých úvazů z lokalit Bludov, Doloplazy, Chropyně, Kojetín, Kralice na Hané, Prostějov, Přerov, Troubky nad Bečvou, Velká Bystřice a Velký Týnec. Ty jsou konfrontovány s archivními dobovými fotografiemi z různých koutů Hané. Při tvorbě knihy MGP spolupracovalo s třinácti paměťovými institucemi a získalo unikátní dosud nepublikované fotografie různých typů úvazů. Národní galerie v Praze poskytla rovněž originální fotografie děl Josefa Mánesa.
Kniha dvou mladých australských autorek, které přišly o své matky, je určena nejen mladým čtenářům o ztrátách v našich životech. Kniha ukazuje, že všechny typy truchlení jsou správné, ať už pláčeme ve veřejné dopravě, nebo jen tajně do polštáře, mluvíme o prožitém traumatu s každým na potkání, nebo se tváříme, že se nás vůbec nedotklo, jsme naštvaní na celý svět, nebo se po hlavě vrhneme do zachraňování planety. Autorky neradí, co byste měli či neměli dělat. Vyprávějí příběhy své i jiných, nabízejí možné cesty. Používají k tomu současný jazyk a formu - obrázky, náčrty, šipky a bubliny, citáty, checklisty a příběhy. Úsporný text je psaný odlehčeně a s humorem, nemoralizuje a nevnucuje, ale hladí po duši a uklidňuje. Ukazuje, že cokoliv prožíváme, je v pořádku, a vybízí k vyhledání pomoci, pokud pocity přerostou přes hlavu.
Dlouhodobé výzkumné zaměření na analýzu stylu rodin s prepubertálními dětmi a neutěšený stav nárůstu nadváhy a obezity u českých adolescentů vedl autory monografie k realizaci výzkumu u rodin s dětmi v předškolním a mladším školním věku se záměrem odkrývání vzorců celodenního pohybového chování, včetně spánku, a formulování srozumitelných doporučení směřujících k ukotvování jejich zdravého a pohybově aktivního životního stylu. Předložená monografie se metodologicky opírá o ověřené přístrojové monitorování 24 hodin pomocí akcelerometru umístěného na zápěstí nedominantní ruky schopného zachytit i sebemenší pohyb člověka. Výzkumu se zúčastnilo celkem 396 rodin alespoň s jedním dítětem ve věku 3-8 let.
Kniha Toulky podkrkonošskou minulostí 2 navazuje na naším nakladatelstvím vydaný regionální bestseller Toulky podkrkonošskou minulostí, kterou napsal František Jirásko. Ten se ale zabýval pouze bývalým politickým okresem Vrchlabí a zdaleka tak nepostihl celé Podkrkonoší. Kolektiv autorů (Jan Tomíček, Oldřiška Tomíčková, Radek Drahný, Věra Kociánová) si předsevzal zpracovat zbývající část Podkrkonoší a několik let pracoval s cílem pozvednout podhorský region ze stínu Krkonoš a nabídnout milovníkům krásné krajiny, cenné přírody, historických památek a kulturních zajímavostí pozvánku k putování kouzelným Podkrkonoším.
Druhý díl Toulek podkrkonošskou minulostí překládá místním patriotům a milovníkům Podkrkonoší malou historickou vlastivědu tohoto malebného regionu.
Kniha je rozdělena na dvě části. První pojednává o historii Podkrkonoší a druhá část jsou kapitoly z dějin jednotlivých obcí. Texty dokreslují černobílé ilustrace významných pamětihodností i zajímavostí daných obcí a měst. Jejich autorkou je výtvarnice, zkušená knižní ilustrátorka Eliška Štěpová.
Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství. Obrázky obálek převzaty z webu: