Co číst
Vážení čtenáři,
v sekci Co číst vás pravidelně upozorňujeme na knižní novinky z našeho fondu, které jsou pro vás připraveny k vypůjčení.
Chromolitografie ve službách reklamy a umění. Fenomén druhé poloviny 19. století – vynikající řemeslo, které posloužilo k masovému šíření kýče i kvalitních barevných reprodukcí uměleckých děl. Kniha se věnuje šíři a významu chromolitografie s důrazem na řemeslnou stránku věci – vznikala také ve spolupráci s litografem Mikolášem Axmannem.
Publikaci i stejnojmennou výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze připravila Lucie Vlčková, kurátorka sbírky plakátů a obrazů UPM.
Publikace ke stejnojmenné výstavě konané v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze v roce 2021 (původní termín listopad 2020 - únor 2021).
Kdo by neslyšel o kouzelníku Merlinovi, Robinu Hoodovi a jeho „veselých mužích“ nebo o legendárním netvoru Grendelovi? Anglická mytologie a folklor jsou staré jako sama země, bohaté na symboliku a plné příběhů o výpravách a hrdinských činech. Anglické mýty zkoumají rané legendy pořímské Anglie, rozkrývají bohatství artušovských a romantických legend a poté se věnuje anglickým lidovým hrdinům a zvířatům, čarodějnicím a duchům, kteří v této zemi strašívali. Knihu doprovází 150 fotografií a ilustrací a je přístupným, zábavným a poučným průzkumem fascinující mytologie, jež je základem jedné z nejstarších a nejvlivnějších kultur světa.
Nová rodinná kuchařka Jednou rukou je první knihou Terezy Veselkové, food blogerky, která se pravidelně umisťuje v TOP 10 českých foodblogů, a mámy dvou malých dětí, která tvoří pod jménem kardamomma.cz Kuchařka obsahuje jednoduché, zdravé a převážně rychlé recepty, založené na používání základních a kvalitních surovin, co nejméně zpracovaných a upravovaných, které zvládne připravit s dětmi (nejen) každá máma. Najdete v ní tradiční i nevšední kombinace chutí, výživné snídaně, velká i malá jídla a také barevné dezerty, protože takových není nikdy dost! Celou kuchařku autorka tvořila s dvěma malými dětmi, která měla při sobě i na ruce, a tak jsou recepty vyzkoušené i pro náročnější a hektičtější dny, kdy se děti nechtějí vzdálit a zároveň je také pozvánkou pro společný čas strávený při vaření.
Nezapomenutelné setkání Davida Attenborougha s gorilami se stalo ikonickým okamžikem pro miliony televizních diváků. Seriál a doprovodná kniha Život na Zemi od základů změnily způsob, jakým pohlížíme na svět přírody a jak s ním komunikujeme. Nastavily nová měřítka kvality a ovlivnily celou generaci milovníků přírody.
U příležitosti čtyřicátého výročí prvního vydání se David Attenborough k Životu na Zemi vrátil, aktualizoval jej, rozšířil původní text a zohlednil moderní vědecké objevy. Vybral krásné a zcela nové fotografie a ty pomáhají knihu ilustrovat mnohem lépe, než jak to bylo možné před čtyřiceti lety.
Přepracované jubilejní vydání je důstojným přínosem k nestárnoucí klasice knih o volné přírodě. Jistě nadchne jak ty, kdo dílo znají v podobě prvního vydání, tak i celou novou generaci.
Nechte se unášet na vlnách nejproslulejší básně české literární historie. Vrcholné dílo čelního představitele českého romantismu Karla Hynka Máchy otevírá dveře příběhu o lásce i smrti, zamýšlí se nad tajemstvím věčnosti a oslavuje krásu přírody. Známá lyrickoepická skladba vychází v citlivém výtvarném pojetí, jemuž dominuje až mystická jemnost ilustrací malířky a grafičky Míly Fürstové. Ta svým propracovaným pojetím dokonale dotváří jedinečnou romantickou atmosféru tohoto unikátního díla.
Autoři si vybrali deset pohádek bratří Grimmů a předkládají nám je v podobě, v jaké je zpravidla neznáme. Bratři Grimmové svoje pohádky poprvé uveřejnili v letech 1812 a 1815 a v pozdějších vydáních mnohé z nich upravovali a uhlazovali, aby nebyly tak děsivé a pohoršlivé a lépe vyhovovaly dobovému vkusu vztahujícímu se na četbu pro děti. Většina čtenářů tyto pohádky zná ve verzích z posledního vydání bratří Grimmů z roku 1857. Z mnohých příběhů se ale za více než století a půl vytratila původní síla, nezkrotnost a drsnost. Autoři se v této knize vracejí k původním verzím a zároveň je vypravují vlastním hlasem, který mocně zesiluje světově proslulý a nezaměnitelný kreslíř John Kenn Mortensen.
Kniha Světská mafie, která nás zavede do mrazivých devadesátek, je sedmnáctou knihou novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty. Autor mapuje vývoj organizovaného zločinu v Česku od devadesátých let. Zatímco v předcházející publikaci Ruská mafie to bylo o organizovaném zločinu, který k nám přišel ze zemí bývalého Sovětského svazu, tentokráte je obsahem knihy detailní rozbor mafie z prostředí romské komunity a tzv. světských. Ti byli v devadesátých letech úzce spojeni s ruskojazyčným organizovaným zločinem. Podstatná linka příběhu se odehrává kolem světského krále Antonína Běly, který patřil k nejbližším spolupracovníkům zavražděného kmotra Františka Mrázka. I proto autor říká, že Světská mafie je do jistý míry prequelem trilogie Kmotr Mrázek. Pokud vám tedy chyběly nějaké střípky do mozaiky příběhu někdejšího vládce podsvětí, v knize Světská mafie je bezpochyby najdete.
Rivnenská oblast leží na západní Ukrajině a spadá pod území historicky známé jako Volyň. Je známá především kvůli konfliktu mezi Poláky a Ukrajinci v období druhé světové války. Uvedená publikace se ale snaží poukázat na etnickou problematiku v širších souvislostech. Autor se v první části zaměřuje na jednotlivé politické režimy od 19. století (carské Rusko, meziválečný polský stát, sovětský a nacistický režim a období nezávislé Ukrajiny) a uvádí, jak se snažily etnické napětí v dané oblasti řešit. Druhou část publikace tvoří rozhovory s pamětníky z různých etnických menšin i z majoritní ukrajinské populace. Přestože díky politické vůli je dnešní uvažování o etnických vztazích v dané oblasti již pevně ustanovené, vzpomínky pamětníků nám nabízejí zcela jinou perspektivu.
Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství.
Archiv - Co číst