Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Services > Co číst

Co číst

Sekce Co číst Vám přináší přehled vybraných aktuálních novinek. Po rozkliknutí názvu knihy se dostanete přímo na záznam v katalogu, kde si knihu můžete objednat.


Domaci-nanuky.pngDomácí nanuky
Proč zrovna nanuky?
Jsou rychlé na přípravu a tak snadno se jedí – ať už jste na kole, pěšky, v autě nebo v letním kině. K výrobě božského nanuku postačí i málo surovin a zázrak je na světě! Díky tipům a radám na záložkách knihy máte základní pravidla výroby domácích nanuků vždy na očích.
V knížce najdete recepty na nanukové klasiky i extravagantní novinky – vše z osvědčených a zdravých surovin.Hello-Ruby.pngHello Ruby: Velká cesta do nitra počítače
Prozkoumejte s dětmi, co přesně je počítač, jak funguje a z čeho je vyroben.
Ruby se nudí, ale naštěstí je tu tátův kouzelný počítač, který nikdy nezklame. Jenže dneska nefunguje - kdo najde chybějící kurzor? Ruby se spolu s bílou myškou vydají do nitra počítače, kde potkají skupinku nových kamarádů. Kdo ale žije uvnitř počítače? Vydejte se na velkou cestu do nitra počítače ještě dnes a objevte vše sami. Spolu s Ruby se naučíte, jak počítač funguje. 
 

                                                                     
Koruna-Evropy-(1).pngKoruna Evropy: Průvodce po nejvyšších vrcholech Evropy
Jarda Zaoral podnikl unikátní expedici Koruna Evropy, při které zdolal nejvyšší hory každého státu Evropy. Celý projekt dokázal uskutečnit za 361 dní a vytvořil tím světový rekord v nejrychlejším výstupu. Dokončit úspěšně expedici samozřejmě nebylo jen tak. Každý ze 45 vrcholů přinesl nějaký zajímavý příběh, od setkání s medvědem v Černé Hoře přes bouračku ve Skotsku až po laviny v Lichtenštejnsku. Jarda rozhodně není žádný horolezecký profesionál. Naopak udělal v horách několik přešlapů a s každým vrcholem se naučil něco nového. Chybám se čtenář zasměje a zároveň se díky zajímavým rozhovorům se slavnými českými horolezci, které prokládají knihu, poučí. I když se vám může zdát jako bláznivý nápad vylézt během jediného roku na 45 hor všech evropských států, Jarda vše zvládl v klidu a splnil si svůj sen, který přinese radost i vám. Kniha je inspirací na výlety či expedice pro širokou veřejnost. Svou horu si vybere jak začátečník, tak zkušený horal. Nechybí ani praktické informace o jednotlivých výstupech a mapky, jak se nejlépe dostat na jednotlivé vrcholy. Jarda je vášnivý fotograf, a tak se snažil zprostředkovat krásu hor prostřednictvím svých fotografiích.


Plasticus-Marinimus.pngPlasticus maritimus: invazivní druh
Když byla portugalská bioložka Ana Pego malá, nehrávala si na dvorku, ale skoro vždycky na pláži. Chodívala na procházky, pozorovala příliv a odliv a sbírala zkameněliny.
Postupem času si uvědomila, že se v písku čím dál častěji objevuje nový druh: plast.
Ana chtěla varovat před jeho dopady na život na planetě, a tak se rozhodla tento druh sbírat a pojmenovat ho. Nazvala ho Plasticus maritimus a následně se stal středem jejího zájmu. Vytvořila projekt, jehož cílem bylo zvýšit povědomí o uvážlivějším používání plastů. Tato kniha obsahuje množství informací o vztahu mezi plastem a oceány. Najdete v ní také průvodce, který radí, jak se připravit na výlety, a snaží se čtenáře motivovat ke změně.
Plasticus maritimus je umělý, invazivní, kontaminující druh s dlouhou životností, a tak si zaslouží, aby jeho dny byly sečteny!
Portret-v-Cechach.pngPortrét v Čechách pohledem dvou století
Výpravná publikace vydaná ke stejnojmenné výstavě v Císařské konírně 18. 2. 2019 - 22. 3. 2020. Jejím cílem je představit díla slavných a velkých, ale i neznámých a pozapomenutých českých portrétistů - malířů a sochařů. Kniha přináší několik stovek reprodukcí, které charakterizují dvousetletý zápas o podobu českého portrétu.

Proc-umeni.pngProč umění?
Publikace, za níž stojí mezinárodní kolektiv autorů spojených pod platformou Máš umělecké střevo? Knížka si pokládá víc jak třicet otázek, které postihují vývoj a současný stav výtvarného umění a nabízí na ně odpovědi! Jejich autory jsou zástupci nejvýznamnějších galerií z České republiky, Slovenska, Maďarska nebo Německa.
Kdo je umělec? Proč mám chodit galerie? Proč už sochy nebo obrazy nevypadají tak, jako dřív? Jakou má umění hodnotu? A jak vůbec poznám, že se zrovna dívám na umělecké dílo? Odpovědi na tyto otázky jsou doprovázeny desítkami reprodukcí slavných i méně známých děl, které v těchto galeriích můžete vidět.
Netradiční učebnice byla oceněna v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2019.Rucni-knizni-vazby.pngRuční knižní vazby
Chcete si vyrobit vlastní cestovatelský deník? Vyzkoušejte si knihařské řemeslo v domácích podmínkách. Seznamte se s knihařským náčiním, materiály a odbornými pojmy a osvojte si základní dovednosti od jednoduchých vazeb až po složitější knihaření. Naučte se 10 základních druhů knižních vazeb a vytvořte si vlastní jedinečné knihy.

Svetlo-a-stin.pngSvětlo a stín
Kniha vyšla k příležitosti 100. výročí úmrtí Jacka Londona. Publikace je zpracovaná italským ilustrátorem Fabianem Negrinem, který využívá k zachycení Londonova vyprávěného příběhu celou řadu různorodých výtvarných technik. Pro dokonalý zážitek z této jedinečné knihy na českém trhu je potřeba mít ji skutečně v ruce.                              Texty převzaty z www stránek nakladatelství a vydavatelství

Archiv - Co číst