Knihovnicko-informační zpravodaj U Nás
Vyšlo: 6/10/2021
Číslo: Ročník 31 (2021), Číslo 2
Sekce: Naše téma
Název článku: BOOKPORT – moderní online knihovna
Autor: Gabriela Holečková
Zdroj: https://svkhk.cz/Pro-knihovny/Zpravodaj-U-nas/Clanek.aspx?id=20210205


BOOKPORT – moderní online knihovna

Gabriela Holečková

Článek začnu trochu oklikou. Ale nebojte se, nebude to nic ve stylu „dovolíte malou odbočku“, načež pak autor není s to původní myšlenku udržet, a čtenář či posluchač se již nikdy nedozví, o čem to původně proboha mělo být. V této neveselé době se často snažím vracet k dílům, která mi zaručeně zvednou náladu. Jedním z nich je Jirotkův Saturnin. Často si teď připomínám tuto myšlenku doktora Vlacha:Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz.“ Nás teď osud také nemilosrdně vyhodil na mráz a všichni doufáme, že jen dočasně. A že se brzy opět vrátíme k předchozí idyle, které si pak budeme o to více považovat. 
Každá krize ale přináší i něco dobrého. A nového. I když… nového? Knihy v elektronické podobě existují už několik desítek let. Současná krizová doba jim ale vyloženě prospívá. Jsou nejen skladné (ve čtečce či mobilu můžete nosit celou knihovnu), ale i kdykoli a kdekoli dostupné. A právě tato dostupnost z nich teď, kdy je většina národa kvůli omezení mobility zavřená doma, činí velmi vítanou pomůcku.
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové mají čtenáři už léta přístup do několika databází ze svého domova či odkudkoli mimo knihovnu. Zatím šlo však spíše o databáze zahraniční. V loňském roce se podařilo ušetřit nějaké peníze v rozpočtu a naším cílem bylo umožnit čtenářům přístup do nějaké online databáze české literatury. A i když jsme knihovna vědecká, tudíž zaměřená zejména na naučnou literaturu z různých oborů, chtěli jsme přístup i do kvalitní beletrie. A našim požadavkům nejlépe vyhověla online knihovna Bookport.
V její nabídce nyní naši čtenáři najdou více než 5 800 titulů beletrie, populárně-naučné nebo odborné literatury v českém jazyce. A každý den přibývají další knihy renomovaných nakladatelství, jako jsou například Jota, Host, Grada, Portál a mnoho dalších. Elektronické knihy jsou dostupné ve dvou formátech, standardním  PDF a speciálním pro čtení ePUB.
Čtení je možné online i offline, na počítači, mobilním telefonu či tabletu. Jeden uživatel si může autorizovat až tři zařízení (autorizace proběhne automaticky při přihlášení do Bookportu). Všechna autorizovaná zařízení jsou schopna synchronizovat pozici v právě čtené knize, takže čtenář vždy může pokračovat v četbě přesně tam, kde předtím skončil.
Online čtení je neomezené. Pro offline čtení, kdy si čtenář knihy stahuje na své zařízení, je limit šest knih. Poté je třeba nějaké knihy vrátit, aby bylo možné stáhnout další. Offline čtení funguje pro aplikační systémy Android a iOS.
 
 
Do aplikace Bookport se registrovaní čtenáři SVK HK přihlašují prostřednictvím svého uživatelského jména a hesla. Podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách knihovny: www.svkhk.cz.
Francouzský spisovatel André Maurois napsal: „Četba dobré knihy je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá.“ Knihy z Bookportu jsou tedy dalším příspěvkem k tomu, aby tenhle dialog neustával, ať už je doba jakkoliv složitá.
 
Kontakt na autorku: gabriela.holeckova@svkhk.cz
 
© 2000-2010 Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové · pujcovna@svkhk.cz · knihovna@svkhk.cz