Knihovnicko-informační zpravodaj U Nás
Vyšlo: 3/14/2019
Číslo: Ročník 29 (2019), Číslo 1
Sekce: Šumné knihovny
Název článku: Šumné knihovny tak trochu jinak
Autor: Ester Horáková
Zdroj: https://svkhk.cz/Pro-knihovny/Zpravodaj-U-nas/Clanek.aspx?id=20190102


Šumné knihovny tak trochu jinak

Ester Horáková

V této rubrice vždy představujeme knihovny, které mají co ukázat, ať už je to nová či opravená budova, interiér či šikovný knihovník a knihovnice, od nichž se můžeme inspirovat a učit.  
Já bych vám chtěla představit šumné knihovnice tak trochu jinak. Vždy když se scházíme dvakrát ročně na poradách s metodičkami na Rychnovsku, potkávám je tam a obdivuji. Jsou to dámy většinou již trochu v letech, ale svou práci milují: jinak si neumím představit, proč ji dělají. Nemají totiž krásné knihovny, krásné prostory pro svoji práci. Většinou jsou to místa, kde je cítit plíseň a kde se v zimě ani netopí. S tím se naše kolegyně perou tak, že pro vypůjčování otevírají své domovy. V určitý den a v určitou hodinu k nim na kávu, popovídání a také za knihami přicházejí sousedky, které jsou zároveň jejich čtenářkami. Při odchodu si každá z nich odnáší nejen příjemný pocit ze setkání nebo novou informaci, ale také alespoň jednu knížku.   
Druhou skupinou našich obdivuhodných kolegyň jsou knihovnice, které mají pevné tašky, do nichž vezmou knihy a v určitý den a hodinu obejdou svou malou vesničku, navštíví své čtenářky a nabídnou jim knihy. Jejich čtenářky jsou většinou starší ženy, které již nemohou do knihovny dojít, ale chuť číst je ještě neopustila.
Není to dlouho, co jsem si řekla, že to vyzkouším také. Batoh, který jsem dostala při jedné oslavě, jsem naplnila knihami všeho možného žánru, do ruky ještě jednu tašku a vyrazila jsem. Šla jsem pouze po registrovaných čtenářích a pouze po jedné části naší vesničky. Již u pátého domu mě bolela záda a ruce. Knihy opravdu nejsou žádné lehké čtení. Když jsem obešla osm domů svých čtenářů, už jsem chtěla domů. Půjčování mi v těchto osmi domácnostech totiž trvalo tři hodiny. Ne že bych neměla žádnou kondičku, ale všude zazněla věta: „Pojďte, prosím dál.“ A to se prostě neodmítá… 
Takže, milé šumné dámy a kolegyně, smekám před vámi pomyslný klobouk a děkuji za vaši obětavost a vytrvalost.
 
Kontakt na autorku: podbrezi.knihovna@seznam.cz
© 2000-2010 Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové · pujcovna@svkhk.cz · knihovna@svkhk.cz