Knihovnicko-informační zpravodaj U Nás
Vyšlo: 12/6/2018
Číslo: Ročník 28 (2018), Číslo 4
Sekce: Naše téma
Název článku: Facebook.com/SVKHK
Autor: Vladimíra Buchtová
Zdroj: https://svkhk.cz/Pro-knihovny/Zpravodaj-U-nas/Clanek.aspx?id=20180407


Facebook.com/SVKHK

Vladimíra Buchtová

elektronick-e-zdroje-a-slu-zby-v-knihovn-ich-NOV-e.png
Facebook, který na Harvardu vymyslel Mark Zuckerberg spolu s Dustinem Moskovitzem a Chrisem Hughesem, byl spuštěn v únoru 2004. Byli to mladí studenti. Když jiný mladý student – Jaroslav Novotný, pozdější koordinátor dobrovolnického projektu „Kreativní knihovna“ – koncem října 2009 založil facebookový profil Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové (dále SVK HK), byli jsme trošku zaražení. Přece jenom se jednalo o úplně nový fenomén s trochu pejorativní příchutí. Jak dlouho může facebook trvat? Není to jen poslední výkřik nových technologií, který za půl roku zmizí v propadlišti dějin? A je to vůbec seriózní? Knihovníci byli zkrátka poněkud nedůvěřiví. Dnes všechny tyto pochybnosti mohou vypadat předpotopně a směšně, ale tenkrát...?
Nicméně ačkoliv je knihovník možná trošku puntičkář, na druhou stranu také rád dá o knihovně vědět. A to byl ten první moment, který prolomil pochybnosti. Přece jenom bychom takto mohli informovat mladé lidi, nejenom studenty, co všechno mohou v naší knihovně najít, dělat, jaké služby knihovna má, jaké akce pořádá – je to hlásná trouba do světa. Oproti nástěnkám, které už moc nefrčí, je to modernější forma propagace. A to rozhodlo. Pravda, trošku trvalo, než jsme se stali hravějšími, protože knihovník musí zachovat tvář. A ta je solidní. Nicméně se stalo, že knihovna měla na konci roku 2009 celkem 1 280 fanoušků. V témže roce byl skupinou Guerrilla Readers (dnes již ukončený studentský projekt Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity) facebookový profil SVK HK pozitivně zrecenzován a vyzdvižen jako příklad pro další knihovny.
V současné době už facebook patří ke Studijní a vědecké knihovně takřka neodmyslitelně stejně jako ke každé solidní společnosti. Je rychlým oznamovatelem nových akcí, kurzů, událostí, aktuálně sdílí vše, co knihovna považuje za smysluplné, a navíc poskytuje feedback – ta protivná záležitost se zpětnou vazbou! V okamžiku, kdy událost dostane spoustu lajků nebo zjistíte, kolik lidí se na akci chystá, můžete se připravit. Můžete ihned zodpovědět dotazy svých fanoušků a příznivců. Můžete se dozvědět, jak se akce líbila, v tom horším případě, jak se nelíbila – ale i to je zpětná vazba, ze které můžete vycházet do budoucna. Můžete barvitě – pomocí fotografií – vtáhnout váhajícího do víru vašeho dění. Můžete – nedej bože – oznámit uzavření knihovny v případě nehody. Když připojíte video nebo jinou krátkou upoutávku – pokud možno vtipnou –, je to víc než velké množství letáčků, které si notabene vezmou jen ti, kteří knihovnu dávno znají. Ty milujeme a vážíme si jich, ale vykouknout za zdi knihovny bývá přínosné pro obě strany. A to není málo.
Takže na našem facebookovém profilu už téměř deset let můžete zjistit, co chystáme, podívat se na fotografie knihovny, zjistit, kdy máme otevřeno, jaké události vás čekají, sdílet je a pozvat své známé, bombardovat nás dotazy a podívat se na naši stránku v teple svého domova.
Shrňme to tak, že facebook v rukou veřejných institucí slouží hlavně jejich fanouškům a uživatelům. Díky této sociální síti se Mark Zuckerberg stal nejmladším dolarovým miliardářem v USA. Díky facebooku získala Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové zatím více než 4 300 sledujících, a to není zase tak málo.
A to máme ještě od loňského roku instagram, na kterém se můžete pokochat nejen krásou budovy, ale i instastories, které zachycují aktuální dění v knihovně, a sledujících přibývá...
Z toho všeho vyplývá, že není třeba bát se nových trendů, knihovnické krutopřísné oko přece jenom nakonec rozliší, co pro knihovnu přínosem je, a co ne. :-)
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
© 2000-2010 Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové · pujcovna@svkhk.cz · knihovna@svkhk.cz