Knihovnicko-informační zpravodaj U Nás
Vyšlo: 12/6/2018
Číslo: Ročník 28 (2018), Číslo 4
Sekce: Šumné knihovny
Název článku: X = 10 a basta!
Autor: Vladimíra Buchtová
Zdroj: https://svkhk.cz/Pro-knihovny/Zpravodaj-U-nas/Clanek.aspx?id=20180402


X = 10 a basta!

Vladimíra Buchtová

Jak asi většina z vás správně tuší, x se nerovná 10 vždy. Nicméně v případě Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové je to v tomto roce naprosto správný výsledek. Je to tak. V nové budově sídlí naše knihovna už neuvěřitelných 10 let. A ještě pár čísel navíc: za tu dobu překročilo její práh více než 1,8 mil. návštěvníků, bylo uspořádáno kolem 1 000 akcí, které navštívilo kolem 52 000 lidí… a dalších podobných čísel by se určitě našlo víc. Na velké lenošení to tedy za těch 10 let nevypadá.
I řekli jsme si, že by bylo dobré takové výročí oslavit a připomenout veřejnosti, že jsme stále tady a pro ni. A to i veřejnost knihovnickou múzou nepolíbenou. Datum oslavy jsme určili na první školní den – 3. září s tím, že jsme připravili hodně akcí i pro školáky. Výtvarná dílna pro děti, kterou uspořádala paní Martina Marková, byla pro všechny ty, které si chtěly alespoň trošinku připomenout své prázdninové zážitky – znovu plout po moři, toulat se po hradech nebo v lese. Děti si totiž mohly vytvořit svůj vlastní Deník cestovatele, a tak vznikla dílnička plná lepení a kreslení. Během dopoledne, na které byl program do galerie U Přívozu vymezen, zmizel veškerý materiál a paní Marková odcházela spokojená a nalehko. Hned vedle dílny se utábořilo Technologické centrum se svými ozoboty a virtuální realitou. Děti se tak mohly ocitnout na mořském dně anebo si zkusit jednoduché programování cestiček maličkých robotů ozobotů. Zájem byl obrovský, a tak se místy tvořila menší fronta. Přestože jsme tuto zábavu prodloužili o celou jednu hodinu, bylo to stále málo; příště to už vypadá spíše na celý den. To ale bohužel tentokrát nešlo, protože na odpoledne byl přichystán další dárek, tentokrát pro ty starší. No starší – pro studenty, střední generaci i seniory. Na programu totiž bylo představení „Jak je důležité míti Filipa“ v podání divadla Jesličky Josefa Tejkla z Hradce Králové. Klasická komedie Oscara Wilda se setkala s velkým zájmem – rychle jsme přidávali židle J – a dlužno podotknout, že i výkony herců byly více než dobré. Nic vám totiž nezpříjemní den víc než několik ironických, zlomyslných a chytrých bonmotů, kterými autor disponoval ve velké míře.
Ani mezitím jsme ale „nepauzírovali“. Byla připravena hudební vystoupení a soutěž pro děti, která probíhala celou dobu v hlavní budově knihovny. Děti zodpovídaly na hracích listech řadu otázek týkajících se pohádek. Ceny nebyly zadarmo. I rodiče, kteří velmi často figurovali v roli poradců, měli co dělat.
Venku jsme odpoledne začali pomaloučku polehoučku, a to vystoupením skupiny Saxtet. Jedná se – jak asi někteří z vás uhodli – o saxofonový soubor hráčů, ale pozor, velmi mladý soubor. Skupina byla totiž založena Tomášem Muchou při ZUŠ Střezina v roce 2003. V současné době hraje Saxtet v pětičlenném obsazení pod vedením Anežky Smotlachové a v repertoáru najde každý to své, protože se zde střídají různé hudební styly od klasiky přes swing, jazz, filmovou hudbu až po skladby ve stylu popu nebo funky. Hudební motiv z Jamese Bonda mi zní v uších dodnes. Mladí měli dva vstupy a rozpohybovali do tance i ty nejmenší.
Skupina Two 4U byla už dospělejší. Josef Zámečník je známý hradecký hudebník, v současné době frontman kapely Golden Sixties a výše zmíněné skupiny. Doprovodil na kytaru mladou a velmi nadanou zpěvačku Lucii Eisenreichovou. Potlesk byl tedy vytrvalý a zasloužený a hodinka byla skoro málo.
Večer jsme zakončili hudbou pro pokročilé. Intergenerační sestava Dragon‘s Brew se základnou v divadle Drak v Hradci Králové, kterou založili otec a syn Jiří a Jiří Vyšohlídovi v roce 2014, hrála žánr v tomto kraji a době neobvyklý – jazz fusion. Poslední dobou vystupují hlavně s autorskými skladbami a stále více směřují k moderní fusion. První CD, vydané v létě 2015, nese titul „Dračí jazzdci“, druhý nosič vydali Dragon‘s Brew na podzim roku 2016 a pojmenovali ho jednoduše „Brew“. Kapela působí především v rodném Hradci, vyjíždí ale i do jiných destinací v ČR (skupina navštívila například i pověstnou pražskou Redutu). Je zřejmé, že zábava byla zakončena důstojně a příjemně.
K tomu připočtěte skákací hrad pro ty nejmenší, pivo pro ty starší, makronky pro ty mlsnější a kávu pro všechny a vyjde vám docela pohodový den. Alespoň my jsme si ho užili. Byl delší než obvykle a utekl daleko rychleji než obvykle. Zkrátka – když se dobře bavíte, je všechno relativní, jak den plný zábavy, tak 10 let, která uletěla tak rychle...  
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
Web knihovny: https://www.svkhk.cz/
© 2000-2010 Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové · pujcovna@svkhk.cz · knihovna@svkhk.cz