Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Nová hra Salon republiky aneb Skryté příběhy konečně v Hradci Králové

Autor: Petra Landsmannová
Vyšlo 3/17/2022 v čísle Ročník 32 (2022), Číslo 1, v sekci Tipy a náměty

Možná jste už zaznamenali, že v Knihovně města Hradce Králové sídlí také informační středisko Europe Direct Hradec Králové. Vzniklo v roce 2013 a jeho úkolem je informovat občany o evropských záležitostech a zatraktivnit obrázek EU. A protože to v České republice není zrovna snadný úkol, vymýšlíme i netradiční způsoby, jak toto nelehké zadání splnit. Kromě cestovatelských přednášek, poznávání předsednických zemí, koncertů i soutěží to jsou v poslední době i venkovní hry.
 V říjnu tohoto roku jsme byli osloveni Zastoupením Evropské komise v České republice, abychom vymysleli trasu městské hry společně s firmou Skryté příběhy[1]. Podmínkou bylo propojení Hradce Králové s Evropskou unií. Jen na vysvětlení: Skryté příběhy jsou populární venkovní hry, které provádějí celé rodiny po různých městech a zajímavých místech naší vlasti pomocí mobilní aplikace. Na každé trase je několik zastavení, kde se zaposloucháte do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je spojena s daným místem a právě řeší nějaký problém nebo obtížný záměr. Na jednotlivých zastaveních pomáháte této postavě tím, že řešíte drobné úkoly, a za to sbíráte body. Čím víc bodů máte, tím víc obsahu hry se vám otevírá. Tras je velké množství a každý měsíc přibývají další. V Hradci Králové však žádná dosud nebyla. Bylo nám proto ctí, že jsme se mohli podílet na vzniku té první. Nápadů bylo mnoho, ale nakonec zvítězila architektura a stavby, které byly opraveny díky evropským dotacím.
 Po dlouhých přípravách a vyjednáváních vznikla královéhradecká trasa s názvem Salon republiky, kterou nás provází samotný starosta František Ulrich. Jak si ji můžete zahrát?  Potřebujete chytrý telefon nebo dítě s tímto přístrojem. Pak si stáhnete aplikaci Skryté příběhy, zdarma na Google Play nebo iTunes. Zaregistrujete se do hry, čímž si vytvoříte účet pro svůj tým (rodinu, partu). Vyberete si hru Salon republiky a vydáte se na výlet. Samotná trasa začíná na Velkém náměstí, a protože necestujete jen místy, ale i časem, připravte se na to, že se ocitnete v roce 1893. Mladý František Ulrich potřebuje pomoci s řadou rozhodnutí, která ovlivní další vývoj města. Pokud mu pomůžete, vydáte se na cestu po architektonických skvostech Hradce Králové a dozvíte se mnoho zajímavostí. Hra končí u budovy Knihovny města Hradce Králové, ve které sídlí i naše informační středisko Europe Direct. A právě proto, že jsme se na přípravě trasy Salon republiky podíleli, můžeme vám prozradit, že vás v cíli čeká tajná schránka s malým pokladem. Tak neváhejte a vydejte se na cestu. Své zážitky z putování nám můžete napsat na ed@knihovnahk.cz.
 
 
Kontakt na autorku: landsmannova@knihovnahk.cz

 

verze pro tisk · PDF verze