Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Adéla Kohoutková (* 1984)

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 3/17/2022 v čísle Ročník 32 (2022), Číslo 1, v sekci Kdo je ...

Neustále z různých míst slýcháme, že zavřít jedny dveře znamená rovnou otevřít další, za nimiž na nás čeká nové dobrodružství. Někdy se tomu těžko věří, ovšem příběh Adély Kohoutkové z Nechanic zcela uvěřitelný je. Po dlouholeté práci v úplně jiném oboru se v roce 2021 stala knihovnicí a nadšení z nové pracovní výzvy čiší i z rozhovoru. A co teprve, když si prohlédnete webové stránky knihovny[1] a sekci Akce knihovny…
 
Oslovení paní knihovnice vás neprovází dlouho ‒ jak se vše seběhlo?
Místní knihovnu navštěvuji už od školních let. V knihovnickém prostředí jsem se vždy cítila dobře. I když vím, že priorita knihovny je půjčování knih, tak se mi líbí, že je to také centrum kulturně-společenského života. Jelikož jsem patnáct let pracovala v jiném oboru a práce mě již nenaplňovala, rozhodla jsem se absolvovat dva e-learningové kurzy v Moravské zemské knihovně. Začátkem letošního roku bylo vyhlášeno výběrové řízení na pozici knihovnice ve Štolbově městské knihovně Nechanice. Nějak jsem se moc nerozmýšlela, zkusila štěstí a zadařilo se.
 
Kde čerpáte inspiraci a nápady pro svou práci v knihovně?
Mojí velkou inspirací jsou pobočky Knihovny města Hradce Králové, ale také knihovna v Černilově. A samozřejmě internet, kde je spousta zajímavých nápadů. Jinak se snažím zjistit, o co by čtenáři měli zájem.
 
Prozraďte těm, kteří neznají Štolbovu městskou knihovnu Nechanice, jaká je. Na co byste návštěvníky pozvala?
Štolbova městská knihovna Nechanice se nachází v 1. patře Kulturního domu Nechanice. Jedná se o městskou knihovnu, která má dvě oddělení, pro děti a dospělé. Plní regionální funkci a obhospodařuje 11 neprofesionálních knihoven, do kterých dodává výměnné soubory. Knihovna má svůj FB profil, kam se snažím vkládat aktuální informace, novinky knih a sdílím společenské a regionální akce. Knihovna pořádá besedy pro místní školu, dílničky pro děti, výstavy, městské venkovní rodinné hry, besedy se spisovateli či zajímavými osobnostmi. Pro nejmenší děti tu máme projekt Bookstart. Letos jsme se poprvé zapojili i do veřejných sbírek, jako byly České dny proti rakovině nebo Den veteránů.

Kterou vámi pořádanou akci v knihovně máte nejvíce ve vzpomínkách?
Akcí, na kterou doslova s láskou vzpomínám, byla beseda s paní spisovatelkou H. M. Körnerovou. Knížky od paní autorky jsem nejvíce četla, když jsem byla na mateřské dovolené, a tak jsem měla velikou radost, že paní spisovatelka souhlasila s besedou v Nechanicích. Její knihy mají oblibu i u místních čtenářů, protože jsou stále vypůjčené. Po ohlášení besedy byla kniha Heřmánkové údolí nejvíce poptávanou knihou. Zájem o setkání s paní spisovatelkou byl veliký. Věřím, že pro všechny zúčastněné to byl nevšední zážitek.
 
Je nějaká vysněná knihovna, kterou byste chtěla navštívit?
Pokud bych snila, líbila by se mi představa navštívit zrekonstruovanou a zmodernizovanou Štolbovu městskou knihovnu Nechanice, protože by si to zasloužila. Jelikož ráda cestuji, tak bych se podívala v Portugalsku do knihovny Joanina, která se nachází uvnitř známé univerzity v Coimbře. Budova dříve sloužila jako královský palác. Je navržena v barokním stylu. Skládá se ze tří sálů s masivními dubovými policemi, které ukrývají přes čtvrt milionu svazků. Zajímavostí je, že v temných částech knihovny žijí netopýři hvízdaví.
 
Kdybyste se mohla proměnit v jednu věc v knihovně, co by to bylo?
Asi je to očekávané, ale zřejmě bych se proměnila v zajímavou knihu. Počkala bych na čtenáře, který by si mě vypůjčil. Zajímalo by mě, jaké emoce při čtení projeví, zda se mu budu líbit a jak dlouho by mě četl.
 
Odskočíme-li mimo svět knih a časopisů, co vám dělá radost, čemu se věnujete?
Velmi ráda cestuji a poznávám krásy naší české země. Mojí srdeční záležitostí jsou Krkonoše. Největší radost mám, když můžeme s rodinou vyrazit na pěší výlet po horách a trávit společně volný čas.
 
Kontakt na autorku: VandaV@seznam.cz
 

 
[1] Dostupné na WWW: <https://knihovnanechanice.webk.cz/pages/akce.html>

verze pro tisk · PDF verze