Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Módní přehlídka v knihovně aneb Kdo je krásnější?

Autor: Vladimíra Buchtová
Vyšlo 6/6/2019 v čísle Ročník 29 (2019), Číslo 2, v sekci Stalo se

Kabely, reflektory, štendry, velké chystání, šoky, že „všechno je jinak“, nervozita... Tak to vypadalo v sobotu 6. dubna 2019 po 12. hodině těsně po uzavření Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Pomalu, ale jistě jsme začali chystat módní přehlídku s názvem Otisky módy, kterou jsme ve spolupráci s FOX Gallery připravili v rámci oslav 70. výročí založení naší knihovny.[1] Myšlenka na prezentaci krásných šatů v krásných prostorách krásné knihovny vznikla na začátku roku, když jsme s výkonnou ředitelkou FOX Gallery Mgr. Janou Opatrnou přemýšleli o spolupráci. A protože se knihovna za své prostory opravdu stydět nemusí, bylo vybráno centrální schodiště jako přehlídkové molo. Ostatně nebylo to poprvé, co na něj vstoupila noha modelčina. I tentokrát bylo na co se dívat. Hudba, zvířecí rozevláté vzory, minimalistické modely, nápadné originální šperky, vlající drahé látky, štíhlé modelky v barevném osvětlení a zvědavé návštěvnice. Malý welcome drink na začátku, úvodní slovo ředitelky knihovny Mgr. Evy Svobodové, přítomnost náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martiny Berdychové – to vše dodávalo akci slavnostní ráz.
S úderem 17. hodiny se to ve 4. podlaží rozjelo... Byly představeny návrhy z dílny Hany Zárubové, Denisy Nové, Kláry Nademlýnské, Terezy Ujevićové, Heleny Metlové, nízkoprahové pracovní dílny Metráž a autorské šperky studia Zorya, Lucie Houdkové, Kláry Šípkové, Karly Olšákové, Jolany Novákové Krédlové, Kateřiny Matěchové a Hany Polívkové. Mimochodem – šperky byly vystaveny k obdivu i možnému prodeji ve 4. podlaží knihovny až do konce dubna.
Móda je sice móda, šperk je šperk a všechny jsme více či méně marnivé, ale zase knihovna je knihovna a náš fond stojí za to. A tak jsme rádi podlehli profesionální deformaci, neodolali a udělali také svoji přehlídku – byly vystaveny knihy a časopisy o módě a autorském šperku napříč obdobími z pestrého fondu Studijní a vědecké knihovny. Nedá se tedy říct, že by naše návštěvnice odcházely nepoučeny o tom, co vše skýtají zdánlivě nudně šedé zdi z betonu. Úvodní slova paní ředitelky, že „obě instituce jsou si blízké tematikou a psané slovo vždy souviselo s kreativitou“, tímto vešla ve skutek.
Celou přehlídku odborně komentovala její realizátorka, již výše zmíněná Mgr. Jana Opatrná, a dojem z celé akce byl úžasný. Kdo nepřišel, mohl jen litovat. A protože spolupráce byla skvělá, akce krásná a dámy zvědavé, doufáme, že si něco podobného ještě v budoucnu zopakujeme.
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
Web knihovny: https://www.svkhk.cz/

 
[1] Více o akcích k výročí knihovny v aktuálním čísle U nás, v rubrice Šumné knihovny.

verze pro tisk · PDF verze