Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Poezie stále žije

Autor: Michaela Sehnalová
Vyšlo 3/14/2019 v čísle Ročník 29 (2019), Číslo 1, v sekci Okénko

Poetry slam – u nás častěji používané obrácené spojení slam poetry – je specifický poetický žánr. Jeho počátky sahají do Ameriky 80. let, odkud se rozšířil dále do světa. V České republice se začal objevovat po roce 2000. Je to skvěle nakombinovaný mix poezie, stand up komedie, performance a hlubokých životních pravd.
 
„Slam poetry nemusíme představovat. I kdybychom se o to pokoušeli, nepodaří se nám to. Jednotná definice ještě nevznikla. Je potřeba vymýtit utrpení z tohoto světa, o to se snažíme a to je, řekl bych, nejblíž definici slam poetry,“ uvedl k vystoupení slamerů v Jičíně úřadující mistr ČR v této disciplíně, který vystupuje pod uměleckým jménem Dr. Filipitch.
V rámci knihovnické dílny, kterou každoročně pořádá Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně, měly kolegyně knihovnice možnost zhlédnout exhibici slam poetry. Večerní poetický program sklidil obrovský úspěch a zaplněný sál knihovny burácel nadšeným potleskem a smíchem. Jičínu se představili poetové: Anatol Svahilec, Dave, Švéd, Dr. Filipitch a jako podpora jičínský Vidlák.
Slam poetry je soutěžní disciplína, pořádají se dokonce i mistrovství republiky. Do Jičína dorazili ti nejlepší z nejlepších, již několikrát dekorovaní účastníci celorepublikových klání. Exhibice ale i tak nesla soutěžní prvky, neboť hlavním hodnotícím hlasem je publikum. Diváci rozhodovali, kdo z performerů získá nejvyšší počet bodů.
Tematické rozpětí jednotlivých básní bylo široké, většinu čerpali účinkující z vlastních životních zkušeností. A tak diváctvo vyslechlo tragikomický povzdech nad hodinami tanečního kurzu, vysokokadenční báseň o životních limitech či text ze života učitelky na škole v přírodě. Tento pedagogický přednes Anatola Svahilce přítomné maximálně uchvátil a zaručil mu tak absolutní vítězství. Večer se slam poetry hodnotí Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně jako jeden z nejúspěšnějších, a to jak z hlediska návštěvnosti, tak z hlediska velmi kladné zpětné vazby.
Mladí poetové kolegyně knihovnice okouzlili, takže je velmi pravděpodobné, že budou pozváni i do dalších knihoven po celé republice. Zatím se exhibice či soutěže konaly spíše v klubech nebo centrech současného umění, jakým je kupříkladu MeetFactory v Praze. Slam poetry je populární hlavně u mladší generace. Počty fanoušků ale rok od roku stoupají. Slam poetry se rozšiřuje i za hranice svých „domovských měst“ Prahy, Plzně a Olomouce. Slamovat může začít každý, komu nechybí odvaha vystoupit před publikem.
 
Na webových stránkách slampoetry.cz naleznou zájemci vše potřebné o tomto žánru i kalendář akcí. Všechny důležité informace jsou pak rovněž na facebooku.[1] Zájemci o záznam z vystoupení v jičínské knihovně mohou navštívit webové stránky Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.[2]
 
Kontakt na autorku: sehnalova@knihovna.jicin.cz

 

verze pro tisk · PDF verze