Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Kroužky programování pro děti v knihovnách? Jednoduše, díky IT dobrovolnickému programu CoderDojo

Autor: Tereza Hager a Lucie Leišová
Vyšlo 3/14/2019 v čísle Ročník 29 (2019), Číslo 1, v sekci Nové trendy

Tento program je založen na bázi práce takzvaných mentorů, což jsou lidé, kteří mají nějaké programátorské schopnosti a mohou je předat dál, a šampionů, organizátorů, kteří se starají o chod klubu. Tito dobrovolníci si poté najdou skupinku dětí (v „CoderDojo jazyce“ se jim říká nindžové) a učí je svým IT dovednostem – ať už je to vytváření webových stránek, programování vlastních her a aplikací, nebo třeba robotika. Obsah hodin se odvíjí od znalostí mentorů a zapálení dětí. Každý klub je tedy trochu jiný. Není to ale jen o programování, důraz je kladen i na komunikaci, prezentování, práci ve skupinkách a pomoc ostatním. Všechny kluby musí být pro děti zcela zdarma, to je základní pravidlo CoderDojo hnutí.
 
Vznik programu ve světě
CoderDojo vzniklo v roce 2011 v irském městě Cork, kde jeden technicky vzdělaný student „haknul“ iPod nano. Jeho spolužáky zajímalo, jak to udělal, a myšlenka bezplatných klubů programování byla na světě. Kluby měly takový ohlas, že se brzy začaly šířit dále do Evropy, ale také třeba do Severní Ameriky, Afriky a Asie. Nejnovější čísla ukazují, že na celém světě nyní funguje přes 2 500 programovacích klubů ve více než 110 zemích. Mezinárodní CoderDojo pořádá každoroční konference, na které přijíždějí tisíce malých i velkých počítačových expertů. Na takovéto akce mezinárodní organizace vypisuje cestovní stipendia a díky nim letos například jela skupinka nindžů a dobrovolníků z Frýdku-Místku do Evropského parlamentu v Bruselu a dobrovolníci z klubu Ústí nad Labem zase do irského Kilkenny.
 
Jak se daří CoderDojo u nás
Program do České republiky přivedl před dvěma lety europoslanec Luděk Niedermayer, ambasador projektu pro Česko. V současnosti je zapojeno celkem 11 klubů, konkrétně v Praze (na Vysoké škole ekonomické a v Data4You), Mostě, Náchodě, Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Chomutově, Olomouci, Brně, Úsově a Ostravě. Navštěvuje je přes 130 dětí a s organizací pomáhá přes 20 dobrovolníků. Bezpečné a příjemné prostředí, kde se děti mohou učit, je pro vznik a fungování klubů rozhodující. V České republice se kluby scházejí na základních i vysokých školách, v knihovnách, ale třeba i v komunitním centru, soukromé jazykové škole a soukromé firmě. Někde se děti učí v IT učebnách, ale jinde jim stačí pár stolů, připojení na wifi a zásuvky. CoderDojo je komunita malých i velkých počítačových nadšenců, kteří jsou ochotni trávit svůj volný čas dobrovolnictvím a pomáhat tak své komunitě.
 
Role knihoven
Knihovny mohou klubům poskytnout zázemí, ale třeba také dobrovolníky, kteří se fungování klubu ujmou. Dva naše stávající kluby, olomoucký a ústecký, úspěšně v knihovnách fungují již druhým rokem a zaměstnanci těchto knihoven se podílejí na jejich provozu. Letos pro zájem otevřeli i další kroužky. Děti se s prostředím knihovny lépe sžijí a cítí se v něm dobře. To je pak může přimět využívat knihovnu i k jejímu původnímu účelu – půjčování a čtení knih.
 
Pokud máte zájem o CoderDojo klub ve své knihovně, neváhejte se na nás obrátit na mail kontakt.cz@coderdojo.com, nebo nás případně navštívit na webových stránkách www.coderdojocesko.cz. Rádi vás v naší programovací komunitě uvítáme a vysvětlíme, co vše je třeba obstarat a připravit.

verze pro tisk · PDF verze