Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Jarmark zvaný knihovnický

Autor: Vlaďka Buchtová
Vyšlo 3/15/2018 v čísle Ročník 28 (2018), Číslo 1, v sekci Stalo se

Knihovnický jarmark ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové má přes své krátké trvání svůj pevný termín, a to první listopadovou sobotu. Je to datum poměrně šalamounské. Chtěli jsme se totiž vyhnout všem vánočním trhům, které se v zimě na Hradec Králové valí. Takže přídomek „vánoční“ jsme z názvu vypustili, což neznamená, že se v sortimentu neobjevily adventní věnce, svíčky či purpura. Tento rok se nám, co se týká data, poněkud zakymácel kvůli probíhající výstavě, ale ani to nás neodradilo. Jarmark totiž pro nás není jenom práce, ale opravdové potěšení. Zjevně si to myslí i prodejci. Ještě ani nebyli osloveni, ale dotazy, kdy to zase bude, jen pršely...
Jak to začalo? Jak mnozí z vás vědí, knihovna je vpravdě místem, kde bují ženský element. A v naší knihovně se sešlo velké množství různých talentů. Od výborných kuchařek až po šikovné šperkařky. Napadlo nás tedy, že je věčná škoda, aby um našich knihovnic znali jen ti nejbližší z jejich okolí. A tak vznikl nápad jejich výrobky nabízet. Prostor knihovna má. Poměrně velkou galerii U Přívozu. Stačilo nanosit stoly a židle a zorganizovat „zasedací pořádek“. Žádali jsme malé vložné, abychom pokryli drobné náklady. Oslovili jsme i prodejce trdelníků a kávy. Něco sladkého vždy přijde vhod. A nejen to. Pro návštěvníky vždy připravujeme malý „vítací“ punč a koláčky. Káva a čaj jsou už pravidelně k dispozici.
Letos se sešlo dvanáct prodávajících, ale v galerii nás bylo samozřejmě víc, protože rodinní příslušníci přišli s prodejem a nabídkou pomoci. Navíc se každoročně přidávají i prodejci zvenčí, kteří v knihovně nepracují. Sortiment byl opravdu široký. Některé naše kolegyně jsou už vyhlášené svými výbornými marmeládami, krásnými, a vůbec ne drahými ozdobami či roztomilými drobnostmi, které udělají radost našim nejbližším. Ani ručně pletené ponožky nejsou k zahození. U šperků se zastaví žena každého věku a krásně vyřezávané dřevěné slánky, mističky, lžičky, šídla, svícínky či knoflíky jsou také dárkem, který způsobí radost. Objevila se levandule i nápadité plátěné tašky. Originální svíce, vánoční ozdoby, sušené bylinky, ořechy, adventní věnce či brože nebo povlaky na polštářky s vánočním motivem. To vše bylo k dostání. A navíc jsme připravili i malý bonus pro uštvané matky. Ty mohly dočasně odložit své ratolesti ke stolečku, kde bylo připraveno vše na zdobení perníčků. Perníčky i zdobení byly k dispozici a výbuchu fantazie dveře otevřeny. Nazdobené skvosty si pak děti mohly odnést domů.
Pokud Bůh a EET dá, budeme jarmark provozovat i nadále. Před Vánoci je to vítaná injekce optimismu a energie nejen pro návštěvníky, ale i pro nás, které tuto událost už po tři roky radostně připravujeme.
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
Web knihovny: https://www.svkhk.cz/

verze pro tisk · PDF verze