Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Dáma – knihovnice – badatelka

Autor: Helena Vejvarová
Vyšlo 12/7/2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 4, v sekci Kdo je ...

Mladějovská knihovna se může pochlubit mnoha službami pro své čtenáře. Má svůj online katalog, webové stránky, příjemné prostředí, veřejný internet. Ke spokojenosti přispívá také veliký soubor knih, který je stále obměňován a doplňován dle požadavků čtenářů z výměnných fondů. V loňském roce tuto malou knihovnu navštívilo 941 uživatelů.
 
Duší knihovny je paní Jiřina Perná. Mnoho lidí z obce má tuto dámu s knihovnou neodmyslitelně spojenou. Paní knihovnice vždy ochotně vycházela a vychází vstříc požadavkům čtenářů. Svým nasazením a zápalem jde po dlouhá léta s dobou a snaží se nabídnout ty nejlepší služby. Pro požadované knihy svědomitě jezdí do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Někdy už cestou z Jičína knihy rozváží svým čtenářům, aby se k nim dostaly co nejrychleji.
Pravidelně pořádá několikrát do roka mimo běžné výpůjční hodiny ve spolupráci s místní mateřskou školkou výtvarné dílničky pro děti. Vždy se na tvoření poctivě připravuje, sestavuje literaturu k tématu a návody výroby, které dětem pečlivě vysvětlí.
Paní knihovnice spolupracovala na náročné organizaci sjezdu rodáků a přátel obcí Mladějova, Rovně, Hubojed, Střelče a Skařišova, pořádaného Obecním úřadem v Mladějově, především na přípravě materiálů a instalaci výstavy 150 let knihovny Mladějov.
V současné době se věnuje badatelské práci pro akci ke 100. výročí konce 1. světové války. Ráda by shromáždila veškeré dostupné informace o mužích z Mladějova a přináležejícího okolí, kteří do této války narukovali, ať už se vrátili, či padli. Ze vzpomínek by vznikl alespoň částečný obraz o jejich osudech i osudech jejich rodin.
 
Oceněníknihovnice Královéhradeckého kraje roku 2017“ si paní Perná převzala ve středu 18. 10. 2017 na slavnostním setkání knihovnic a knihovníků v konferenčním sále Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
 
Zdroje:

Kontakt na autorku: vejvarova@knihovna.jicin.cz
Web knihovny: http://knihovnamladejov.webk.cz/

verze pro tisk · PDF verze