Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Zločin v knihovně 2017

Autor: Vladimíra Buchtová
Vyšlo 12/7/2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 4, v sekci Stalo se

Už vás taky napadlo, že aby se vaše knihovna dostala do masmédií, musela by se u vás stát vražda? Nás to napadlo určitě. Od nápadu k činu nebývá daleko, ale tak daleko jsme přece jenom zase nezašli. Protože byl letošní ročník Týdne knihoven zaměřen na podporu čtenářství předškolních dětí, úplně nám to – jako knihovně „studijní a vědecké“ - nehrálo do karet. Tak jsme si vymysleli trumf, který jsme nazvali „Zločin v knihovně“. Tento název zcela zaštítil akce našeho Týdne knihoven 2017, i když se pod něj vešla mezi jiným i celkem něžná výstava s názvem Žena a moře nebo zcela nekriminální přednáška o univerzitním kampusu v Berkeley. Další akce ale už byly na sejmutí otisků prstů. Ne, nebojte se, tak hrozné nebyly. Ale i na otisky prstů došlo. Děti mohly zapátrat v prostorách naší – nijak malé – knihovny a vypátrat zloděje kompletní sbírky oblíbeného komiksu Čtyřlístek. Přitom si mohly zkusit běžné kriminalistické metody – kryptologii, trasologii či daktyloskopii. Stylovou hlavní cenou byly 2 vstupenky na představení hradeckého Klicperova divadla Čtyřlístek. Ani další ceny nebyly nezajímavé – trička, nejnovější číslo Čtyřlístku, detektivky nebo velký plakát divadelního představení. Pro přesnost dodáváme, že tentokrát jsme si formát soutěže vypůjčili od Knihovny Jiřího Mahena v Brně „Na stopě zločinu“.
Menší děti pak mohly navštívit 5. podlaží, kde se skrývala mrňavá hra „Kriminálka iQLANDIA“, zapůjčená z libereckého science centra. Navázali jsme tak na veleúspěšnou březnovou výstavu „Hry a klamy“, kterou navštívilo přes 2 000 návštěvníků.
Kromě soutěží si pak naši nezletilí šerlokové mohli vybrat něco ke čtení z rozsáhlé nabídky detektivek a kriminálních příběhů pro děti – ale to mohou po celý rok.
Ani dospělejší návštěvníci nepřišli zkrátka. Pro starší děti a studenty byly připraveny přednášky Policie České republiky, a to o kyberšikaně a o drogách. Obě se těšily velkému zájmu. Přednášku o polopravdách a mýtech o drogách pak por. PhDr. Ondřej Moravčík přednesl ještě dospělému publiku, které opět zcela zaplnilo sál. Dlužno podotknout, že zájem byl obrovský, otázky jen pršely. V prostoru 5. podlaží byla také možnost zhlédnout výstavu Policie ČR „Správným směrem“, která vznikla v rámci soutěže o nejlepší protidrogový plakát. Soutěž byla určena studentům ve věku 15 až 19 let, kteří měli možnost touto cestou vyjádřit svůj životní postoj k problematice nelegálních drog. Část jejich tvorby byla k vidění v rámci Týdne knihoven právě u nás.
Druhý den Týdne knihoven patřil doc. Marii Mackové, historičce z Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Marie Macková zde ale nevystupovala jako historička, ale jako autorka úspěšných historických krimirománů, jejichž hlavním hrdinou je komisař Plischka. Název přednášky byl příznačný – „Detektiv bez mobilu“. Návštěvníci se tak mohli dozvědět, co pro autora obnáší pustit se do podobného žánru a co vlastně je nebo není historická detektivka.
Ve středu jsme přivítali – v naší knihovně už potřetí – soudního znalce a našeho předního odborníka na forenzní genetiku RNDr. Daniela Vaňka, Ph.D. Téma bylo více než zajímavé – „Analýza DNA: rozbor případů, kde kriminalistům pomohla forenzní genetika“. Pobavil nás pohled odborníka na televizní krimiseriály typu Kriminálka Las Vegas, neudivilo nás, že případ Otýlie Vranské se řeší stále a v případě původu otce T. G. Masaryka zůstal pan doktor tajemný. Hmm...
Návštěvnost v celém Týdnu knihoven byla úctyhodná. Však jsme také nenechali nic náhodě. Aby nikdo nebyl na pochybách, kudy vlastně do knihovny, už z pěší stezky vedly pachatelovy stopy k našim dveřím. Ty jsme pečlivě vylepili. A rádi jsme zanechali otisky prstů na všech akcích, které jsme pro naše návštěvníky připravili.
           
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
Web knihovny: http://www.svkhk.cz/

verze pro tisk · PDF verze