Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Colours of Studijní a vědecká knihovna aneb Chytrý kvíz v Hradci Králové

Autor: Vlaďka Buchtová
Vyšlo 6/15/2017 v čísle Ročník 27 (2017), Číslo 2, v sekci Jak na to?

Ve středu 8. února 2017 jsme poprvé přivítali Chytrý kvíz v knihovně. Že je „chytrý“, asi nikoho nepřekvapí. V knihovně to jinak nejde. Nicméně ten náš měl další přívlastek, a to „barevný“. Jak jsme ke kvízu přišli? O tom, že se podobný kvíz koná na různých místech republiky, jsme věděli. Některé naše kolegyně se ho aktivně účastnily v různých občerstvovacích zařízeních. Nápad se nám líbil, ale bylo třeba zjistit, zda by tým kvízu byl ochoten spolupracovat s knihovnou. Když jsem vznesla dotaz na příslušná místa, odpověď vypadala asi takto: „???!!!“ Nicméně organizátoři akce Chytrý kvíz netrpěli zkostnatělými názory a přišli se do knihovny podívat. Náš sál se jim líbil, a tak jsme se domluvili. A domluvili jsme se rovnou na speciálu, což je tematicky ucelený kvíz, který se hraje na výjimečných místech – což my jako knihovna jsme, :-) a to jen několikrát do roka. V tomto případě je možné pozvat i hráče, kteří se obvykle účastní kvízu druhého typu, kterým je místní ligová soutěž. Liga trvá kolem tří měsíců a na ni může navazovat liga další, aby hráči nevychladli. To ale pro nás z organizačního hlediska nebylo až tak výhodné, i když výsledky každého odehraného kvízu se zároveň zapisují také do tabulek dlouhodobých soutěží, a ty motivují hosty chodit na kvíz opakovaně. No jo, ale mít v knihovně jenom Chytrý kvíz je – navzdory jeho atraktivnosti - přece jenom málo.
Takže speciál. Komunikace s hráči, obsazenost kvízu i vyhlašování výsledků se řeší přes facebook. To znamená udělit zástupci Chytrého kvízu roli editora. Ten pak pro vás připraví zdarma jednu událost, kam směřuje veškerou aktivitu kolem kvízu.
Protože otázky a celý kvíz organizuje profesionální skupina, dává se jí díl z vložného, jehož výše je na vás. První kvíz u nás stál každého soutěžícího 60 korun. Ale! K dispozici byla káva, čaj, voda a malé pohoštění na každém stolku. Technické nároky kvízu byly minimální. Stačil projektor, základní ozvučení a mikrofon pro moderátora. Proškoleného moderátora rovněž dodává tým Chytrého kvízu. Soutěž se odehrává v místnosti s kapacitou alespoň 30 lidí, kde musí být splněna podmínka, aby všichni zúčastnění viděli na projekci. V našem případě se sešlo téměř 70 hráčů. Téma, jak už je vidno z titulku – barvy. Takže soutěžící mohli odpovídat na dotazy týkající se bodypaintingu nebo barev v názvech populárních skupin a jejich písních (ale nejdřív jste museli dobře určit skupinu podle písně, a i ta mohla obsahovat ve svém názvu barvu – takže od Green Day až po Pink), jít přes barvy koktejlů a skončit u malířství zahrnujícího historii i současnost. Zábavný program trval asi dvě a půl hodiny včetně pěti přestávek. Hráči v týmech písemně odpovídali na otázky, které moderátorka kvízu nahlas četla z projekce. Kvíz je vždy rozdělen na 5 částí po 15 minutách, mezi kterými je asi čtvrthodinová přestávka, kdy se hráči mohou občerstvit a sdělit si dojmy. Tým, který získá za večer nejvíce správných odpovědí, vyhrává odměnu, kterou ovšem připravíte vy. Je dobré si odměnu promyslet, protože tým může být dvou- až osmičlenný a výhra by měla být motivující. A pozor na bonusovou otázku, pro jejíhož vítěze rovněž musíte mít připravenou cenu.
Netvrdím, že otázky byly lehké, spíš naopak. Sebevědomí (alespoň moje) místy klesalo na bod mrazu. Nálada ale ne. Soutěžení mělo spád, bylo zábavné a rušné. :-) Škoda, že jsem nemohla být alespoň v jednom družstvu, neb jsem běhala kolem organizačních věcí. Kdo se nemohl zúčastnit, nemusí smutnit. Nic není ztraceno. Květnový Chytrý kvíz to jistí. A tentokrát to bude natvrdo – rockový speciál! Takže trsátka s sebou a možná, že si i zatancujeme.
 
Kontakt na autorku: vladimira.buchtova@svkhk.cz
Web kvízu: www.chytrykviz.cz

verze pro tisk · PDF verze