Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Příměstské letní tábory v SVK HK a KMHK

Autor: Vanda Vaníčková a Markéta Poživilová
Vyšlo 12/4/2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 4, v sekci Stalo se

Milé čtenářky, milí čtenáři, pokud se právě podivujete nad názvem článku - čtete správně. :) V době, kdy pročítáte stránky zimního čísla zpravodaje a možná právě propadáte předvánočnímu stresu, rozhodli jsme se vrátit do doby letních dní a dovolených a věnovat článek příměstským letním táborům (pořádaným krajskou a městskou knihovnou v Hradci Králové). Z výsledků průzkumu čtenosti zpravodaje U nás totiž vyplynulo, že ve zpravodaji postrádáte tipy na práci s dětmi. Oba příspěvky by vám mohly určitá vodítka poskytnout. V příštím čísle, prvním v roce 2015, naleznete článek, kde se na oba popsané tábory zaměříme detailněji a tentokrát ryze z praktického hlediska.
 
Škola ve vědárně… opět
Vanda Vaníčková
 
Čtvrtý prázdninový týden patřil ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové dětem, vzdělávání a přírodě. I díky otevřené náruči knihovny a úspěchu prvního ročníku (článek Škola v knihovně? O prázdninách ano!, číslo 3 z roku 2012) jsem se rozhodla spolu s týmem lektorek uspořádat pokračování. Je moudré připustit si, že dvakrát do jedné řeky opravdu nevstoupíš, a proto i celá koncepce včetně tématu akce byla lehce odlišná.
Příměstská letní škola 2014, Svět kolem nás, se konala od 21. do 25. července 2014 a byla určena žákům druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií. Projekt byl finančně podpořen díky grantové výzvě odboru životního prostředí Magistrátu města Hradec Králové zaměřené na environmentální osvětu mládeže. Každý den letní školy jsme věnovaly jednomu tématu (Udržitelný rozvoj; Člověk jako pátý živel; Přírodní zdroje; Globalizace; Hradec Králové, místo, kde žijeme), do kterého byl laděn teoretický výklad, aktivity i výjezdní exkurze. V rámci celého týdne jsme se spolu s ostatními lektorkami snažily kromě oblastí environmentální výchovy pracovat i s hodnotovým systémem dětí. Zároveň jsme u účastníků posilovaly schopnost spolupráce a vytváření nových kamarádských vazeb, neboť pro každou hru byly vytvořeny vždy nové týmy. Celý týden sbírali jednotlivci, dle výsledků týmu, body na své konto. Díky odměnám od sponzorů si mohli účastníci kromě zážitků odnést i pěkné věcné ceny.
 
Kontakt na autorku: VandaV@seznam.cz
Fotogalerie Příměstské letní školy 2014 (na FB): https://www.facebook.com/pls.hk.2014

Cesta kolem světa pod vlajkou Knihovny města Hradce Králové
Markéta Poživilová
 
I v KMHK se, po loňské “Továrně na čokoládu”, konalo předposlední prázdninový týden další báječné dobrodružství. Tentokráte jsme se vydali na “Cestu kolem světa”. Každý den jsme navštívili jinou zemi na jiném kontinentu. A tak vyplula z dětského oddělení, pod vedením kapitánek (knihovnic od Velryby), plně naložená loď.
První zastávka byla ve francouzské Bretani. V Morbihanském lese jsme se vzájemně seznámili a pozdravili tamní skřítky. Námořníci si sami zkusili připravit crêpes (palačinky), zahráli si Francií inspirované hry a napsali první zápis do vlastnoručně vyrobeného cestovatelského deníku. V úterý jsme přepluli na Havaj, kde jsme se naučili tanec hula-hula, hráli bláznivé hry, pochutnávali si na exotickém ovoci a osvěžujících koktejlech. Naprostou specialitou se stal osvěžující okurkový nápoj průzračně zelenkavé barvy. Středa byla ve znamení amerických indiánů. Cílem cesty se pro tento den stala Oklahoma, jeden z posledních států, ve kterém žili indiáni svobodně i mimo rezervaci. Abychom si indiánský den pořádně užili, vyrazili jsme do novohradeckých lesů. Tam nás čekalo další pátrání po stopách indiánů. Hra ve stylu šipkované skrývala ve staré truhle zlatý poklad náčelníka Rudého Bizona.
Ve čtvrtek jsme po dlouhé přeplavbě přistáli u břehů Afriky, konkrétně v Tanzanii pod horou Kilimandžáro. Ve skupinkách se připravoval pravý africký oběd v podobě sladkého i slaného kuskusu. Kdo si již dostatečně vychutnal netradiční obídek, uvelebil se na měkoučké dece a mohl si vychutnávat divadelní představení africké pohádky “O zebře a papouškovi”. Byla veselá, s neobvyklým poučením.
Poslední den jsme dopluli do Austrálie, která v sobě spojuje kultury mnoha dalších národností. Tradičním a oblíbeným jídlem je barbecue, a tak nás na střeše knihovny čekalo opravdové grilování. Každý cestovatel si na špejli připravil špíz dle vlastní chuti. Kromě toho se vyráběly bumerangy – malované voňavým kořením. Párty v maskách na střeše knihovny zakončila naši týdenní plavbu za dobrodružstvím. Děti si kromě zážitků a nových přátelství odnášely i cestovatelské deníčky (plné fotografií, map, poznámek a zajímavostí).
Příměstský tábor byl určen čtenářům Knihovny města Hradce Králové do 15 let.
 
Kontakt na autorku: pozivilova@knihovnahk.cz
Fotogalerie z Cesty kolem světa (na webu KMHK): http://www.knihovnahk.cz/pro-deti/fotogalerie/primestsky-tabor-u-velryby-cesta-kolem-sveta
 

verze pro tisk · PDF verze