Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Regionální fond knihovny aneb Vyhledávání v databázích

Autor: Marcela Procházková
Vyšlo 3/12/2014 v čísle Ročník 24 (2014), Číslo 1, v sekci Naše téma

Část 1. Výročí regionálních osobností
Regionální fond Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové je tvořen množstvím knih, periodik, ale i dalších druhů dokumentů tematicky zaměřených na Královéhradecký kraj. Tyto dokumenty lze vyhledávat a získat prostřednictvím řady užitečných elektronických databází. Přijďte se proto do knihovny seznámit s vybranými informačními zdroji a vyzkoušet si vyhledávání v nich.
Nalákala vás tato slova? Pak čtěte dál a dozvíte se, že v úterý 29. dubna 2014 proběhne ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové seminář s názvem: Co může naše knihovna nabídnout knihovníkům aneb Bohatství regionálních fondů a informací v SVK HK. Malou ochutnávku v podobě jedné z databází přinášíme už teď.     
V dubnu roku 2009 knihovna rozšířila svou nabídku regionálních zdrojů o databázi Výročí regionálních osobností. Prostřednictvím této databáze si připomínáme vybrané osobnosti s kulatým nebo půlkulatým výročím narození nebo úmrtí, které jsou spjaté s Královéhradeckým krajem místem svého narození, úmrtí nebo působení.
V databázi jsou zastoupena jména osob, která patří jak dávné historii, tak i době nedávno minulé či současné. Nechybějí osobnosti známé, jejichž věhlas přesáhl hranice našeho regionu, ale i méně známé či téměř zapomenuté. Při procházení databáze je možné objevit osobnosti různých profesí: jsou zde zastoupeni spisovatelé, malíři, hudební skladatelé, architekti, pedagogové, novináři, lékaři, advokáti, kněží, herci, sportovci a další. Databáze poskytuje základní životopisné údaje. Stručnou formou seznamuje s životem a dílem dané osobnosti. 
Bohatým zdrojem pro získávání výročí je, od samého začátku, autoritní báze online katalogu knihovny (www.svkhk.cz → online katalog → odkaz Databáze v horním menu obrazovky → autoritní báze). Databáze výročí proto v současnosti obsahuje 2 183 záznamů a další budou přibývat.
Databází lze velice snadno listovat. Pro rychlejší vyhledání určitého dne slouží nabídka k výběru konkrétního data. Můžeme si uvést příklad: zajímají nás výročí z 15. ledna 2013. Postup vyhledávání přiblíží následující obrázky.
 
Obr. 1)
Pod tabulkou výročí navolíme pomocí nabídky určitý den, měsíc a rok:
20140111-1.jpg 
Obr. 2)
Požadavek odešleme. Výsledkem jsou výročí osobností k datu 15. 1. 2013: 
20140111-2.jpg

Minulý rok byl do databáze přidán kompletní abecední seznam regionálních osobností. Jsou v něm zastoupeny všechny osobnosti ve výročích doposud připomínané. V tomto seznamu lze vyhledávat pomocí klávesové zkratky Ctrl+F. Opět si uvedeme příklad: v seznamu chceme vyhledat jméno Navarová Zuzana.

 
Obr. 3)
Otevřeme si abecední seznam osobností, který je na stránce úplně dole pod kalendářem a textem:
20140111-3.jpg 
Obr. 4)
Do vyhledávacího řádku (zobrazí se po zvolení klávesové zkratky Ctrl+F) napíšeme příjmení Navarová. Seznam se posune na hledané jméno:
20140111-4.jpg
 
Obr. 5)
Úplný záznam osobnosti se zobrazí po kliknutí na odkaz OPAC:
20140111-5.jpg

Databáze Výročí regionálních osobností je dostupná online. Zájemci ji najdou na webových stránkách na adrese: http://www.svkhk.cz/Informace/Vyznamna-regionalni-vyroci.aspx.

verze pro tisk · PDF verze