Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Škola v knihovně? O prázdninách ano!

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 9/10/2012 v čísle Ročník 22 (2012), Číslo 3, v sekci Stalo se

            Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové je moderní instituce, dáma, a proto dává zelenou novým věcem a jde s trendy. V týdnu od 9. do 13. 7. 2012 se stala hlavním partnerem historicky první příměstské školy probíhající v jejích prostorech. Nebyla to ovšem obyčejná týdenní volnočasová aktivita, ale Příměstská letní škola globální rozvojové výchovy, která byla podpořena z grantové výzvy Jdi do toho Nadace Open Society Fund. Za celým nápadem stál tým dobrovolníků knihovny – Jaroslav Novotný, student Univerzity Pardubice, a Vanda Vaníčková, studentka Univerzity Hradec Králové. Oba byli lektory, ovšem každý se specializoval na jinou oblast. Jaroslav Novotný byl hlavním organizátorem a odborníkem přes environmentálně zaměřená témata, Vanda Vaníčková formovala program a udávala směr akce z hlediska didaktiky. Během pěti dnů mělo 15 žáků ze základních škol a víceletých gymnázií možnost získat zábavnou formou různé poznatky. Program byl zajištěn od 8 do cca 17 hodin. Taktika aplikace metod moderní pedagogiky a nového tématu pro každý den se osvědčila. Děti se aktivně zabývaly např. přírodními zdroji, lidskými právy či ekonomickou globalizací. Kromě nových věcných znalostí a informací si odnesly i poznatek, že vzdělávání může být zábava a legrace.
Hlavní část programu probíhala v 5. podlaží SVK HK, kde se během jednoho odpoledne kompletně „změnil“ interiér. Pro děti zde byla připravena multikulturní jídelna, mučírna (neboli výuková třída), recyklační koutek, chat room, vodní bar a kuchyňka. Kuchyňka sloužila k přípravám svačin, o obědy bylo postaráno díky rozvozu jídel z Bazalky, alternativní jídelny. Setkání se zdravým jídlem bylo pro mnohé účastníky další premiérou. Součástí programu byly i exkurze po Hradci Králové, které byly jednak tematické, ale zároveň i pro pobavení. Příměstská letní škola zavítala ku příkladu do Informačního centra Obnovitelných zdrojů a vodní elektrárny Hučák či na Koupaliště Flošna.
I přesto, že program končil v „pátek 13.“, nic nešťastného se nestalo. Naopak. Program sklidil dle průběžných evaluací úspěch. První den děti přiznaly, že je povětšinou přihlásili rodiče. Poslední den se děti samy ptaly, zda bude škola i příští rok. Autoři myšlenky naučit něco zábavně tedy pochopili, že to vyšlo:)
Více informací o programu, bohatou fotodokumentaci, ale i například videoreporty z exkurzí naleznete na facebookovém profilu akce: http://www.facebook.com/letniskola .
Zaujal-li vás nápad uspořádat příští rok (popřípadě o jiných prázdninách) něco podobného a chtěli byste se nechat více inspirovat z hlediska organizace, můžete se s případnými dotazy obrátit na e-mail: letniskola@centrum.cz .

verze pro tisk · PDF verze