Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Jak se nám „vybarvila“ Kreativní knihovna?

Autor: Vanda Vaníčková
Vyšlo 10/12/2010 v čísle Ročník 20 (2010), Číslo 3, v sekci Šumné knihovny

Pro pravidelného a pozorného čtenáře U nás by spojení „Kreativní knihovna“ nemělo být úplnou novinkou. Každopádně připomenu, že se jedná o akce a nápady mladých dobrovolníků Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové pro její čtenáře i širokou veřejnost.
            Dovolte mi na základě průběžné pololetní zprávy Kreativní knihovny některé z pořádaných akcí představit. Vybrané akce jsem mohla doplnit svým subjektivním pohledem. Pohledem obyčejného účastníka.
 
            Oficiálním měsícem čtenářů rozumíme březen. Nicméně tým Kreativní knihovny kalendář nectí a rozhodl se, že i duben a červen přinesou smršť akcí. 14.4. se SVK HK oficiálně připojila k tradičním studentských oslavám – Majáles. V prostorách konferenčního sálu se pořádaly Majálesové deskovky. Opět (jako při klasických „deskovkách“ v lednu) si každý fanda mohl zahrát tu svou nejoblíbenější. Třešničkou na dortu bylo pět turnajů ve vybraných hrách o vstupenky na majálesový koncert s účastí předních skupin české hudební scény v Šimkových sadech. Sama jsem se také pokoušela o štěstí v turnaji. Vybrala jsem si Activity. Moje pantomimické vyjádření spojení „rybí moučka“ či „pochodová píseň“ však nebylo zdárně uhádnuto. Na koncert se tedy vypravil jiný výherce, lepší mim.
            Majálesové deskovky i další dvě dubnové akce Kreativní knihovny (21.4. Den proti hluku a 22.4. Den Země) přilákaly novinářskou pozornost. Celkem pěti články v MF DNES, Deníku a Právu se mohou „kreativci“ pochlubit. Atraktivnost článků ještě více pozvedly fotografie zachycující přímo dění při akcích.
            Červen nejprve přinesl představení divadelního souboru SNOOP (4.-5.6). Pokračovalo se však dále. Na závěr školního roku, který symbolizuje jisté zvolnění tempa a relax, to kreativní tým opět rozjel ve velkém. Ve středu 16. 6. proběhla velmi úspěšná akce Kniha – černá pasažérka, díky níž nejeden domorodec či návštěvník Hradce Králové pozvedl obočí a podivil se, co to vidí. Dobrovolníci rozdali zhruba pěti stům oslovených občanů celkem 100 knih. A proč „černá pasažérka“? Knihy (zabaleny do krásných zlatých stužek) totiž kreativci rozmístili na zastávkách hradecké MHD, kde si je lidé mohli volně brát. Jenže kdo potom své nové knize, kterou si vzal do autobusu, koupil jízdenku?!
            Dne 21. 6. se SVK HK připojila k připomenutí a oslavě Mezinárodního dne trpaslíků. 24. 6. proběhla v mnohých krajských městech České republiky smuteční a vzpomínková akce reagující na smrt populárního umělce Ladislava Smoljaka. V Hradci Králové se iniciativy chopila a o vše se postarala Kreativní knihovna. Zhruba osmdesát lidí přišlo na Velké náměstí vzdát hold, poděkovat a zapálit svíčku na památku jednoho z otců největšího Čecha Járy Cimrmana.
 
            Tak co na to říkáte? Ještě nejste zcela unešení z toho, co dovedou? Nevadí. Polívčičku Kreativní knihovně přihřeji ještě zmínkou o čtrnácti dalších článcích, které o ní od poloviny dubna do konce června vyšly v celorepublikovém tisku. Krásné doprovodné fotografie třeba neopomínat.
            Chcete-li se nějaké akci podívat blíže na zoubek, najdete ji na facebooku SVK HK (http://www.facebook.com/knihovna.hk). A pokud vás nějaká akce zaujala natolik, že se jí třeba i necháte inspirovat ve své knihovně, věřte, že kreativní tým (ale i celá SVK HK) bude jen rád.
 
            Během prázdnin Kreativní knihovna hlavně odpočívá. Pravděpodobně se opaluje na Flošně a spřádá nové plány a akce, kterými na podzim ohromí své čtenáře. Těšte se:)     

verze pro tisk · PDF verze