Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue

Box na vracení knih HERBIE

Autor: Lenka Málková
Vyšlo 12/15/2009 v čísle Ročník 19 (2009), Číslo 4, v sekci Okénko

Začátkem září 2009 zprovoznila Studijní a vědecká knihovna v Hradci králové box na vracení knih. Jmenuje se HERBIE a těžko říci, co tento tajuplný název znamená. Vztahuje se snad k slavnému autíčku Volkswagen Brouk z filmů Walta Disneye? Nebo k některé z fiktivních postav robotů z literárních děl? Tyto a další možnosti nám nabízí vševědná a vše znající Wikipedie. Na názvu záleží pramálo, důležité je, čím je HERBIE schopen rozšířit a zdokonalit knihovnické služby.

Jistě se vám již přihodilo, že jste potřebovali vrátit knihy, a během otevírací doby jste se do knihovny z nejrůznějších důvodů prostě nemohli dostavit. Nebo jste si popletli otevírací hodiny a narazili na zavřené dveře. Pro tyto případy je tady právě box na vracení knih HERBIE. Stojí připraven hned u vchodu do knihovny a čeká na příležitost.

Box je v provozu pouze tehdy, když je knihovna pro veřejnost uzavřena. V ostatní dobu je uzamčen a otvor na vkládání knih je zakryt vysvětlující cedulí. V pořadí již třetí. Ta první byla moc malá, čtenáři ji občas nebrali vážně a knihy propasírovali dovnitř násilím, čímž HERBIEho uvnitř poškodili. Ta druhá již byla dostatečně veliká, aby si jí každý všiml. Bohužel, někomu se moc líbila, a tak si ji odnesl. Ta třetí zatím odolává a plní dobře svou úlohu.

Box na vracení knih je služba založená na oboustranné důvěře mezi knihovníky a čtenáři. Knihovna garantuje, že dokumenty vrácené prostřednictvím boxu budou z čtenářského konta odečteny následující pracovní den. Vrátíte-li dokument např. v sobotu ve 14.00, bude z vašeho konta odečten až v pondělí.

Dokument je považován za vrácený až v okamžiku, kdy je odečten z čtenářského konta, nikoliv v okamžiku, kdy je vložen do boxu. Box na vracení není propojen s knihovním systémem, a tak systém zaznamenává překročení výpůjční lhůty, generuje upomínky a poplatky z prodlení až do doby, než knihovníci odečtou dokument z čtenářského konta.

Při vrácení knihy neobdržíte žádné potvrzení. Knihovna neposílá ani vyrozumění o odečtení výpůjčky z čtenářského konta. Doporučujeme zkontrolovat si následující pracovní den, zda byla výpůjčka z čtenářského konta skutečně odečtena.

Samozřejmě, vždy se mohou vyskytnout menší či větší problémy. Chybovat může každý, dokonce i knihovnice. Pokud byl dokument vložen do boxu a nebyl z čtenářského konta odečten, je třeba neprodleně nás informovat na adrese mailto:půjčovna@svkhk.cz nebo na telefonu 494 946 220, případně se dostavit osobně k pultu v 1. NP.

V případě, že při přebírání z boxu zjistíme, že byl dokument jakýmkoliv způsobem poškozen oproti stavu při půjčování, výpůjčka nebude z konta odečtena a čtenář bude vyzván k jednání o řešení vzniklé situace. Stejným způsobem bude knihovna postupovat, jestliže bude chybět příloha.

Za dva měsíce přijal HERBIE do svých útrob 511 knih. Největší příděly knih jsou vždy po víkendu a ve středu, kdy je otevírací doba knihovny posunuta na jedenáctou hodinu (to si mnoho čtenářů neuvědomí a dorazí na devátou, jak je obvyklé v jiné dny).

Zatím se nenaplnily pesimistické předpovědi knihovnic, že box bude občas využit k odkládání odpadků všeho druhu. Oproti našemu očekávání nás hodní čtenáři obdarovávají praktickými igelitovými taškami, v kterých knihy přinesli, a svými vlastními knihami, které si u nás nevypůjčili.

SEZNAMTE SE PROSÍM S HERBIEM
Box na vracení knih HERBIE má rozměry 760 x 760 x 1250 mm
Uvnitř je vozík o rozměrech 680 x 680 x 560 mm
Okýnko pro vracení dokumentů má rozměry 350 x 100 mm
Hmotnost prázdného boxu je 100 kg
Knihy dopadají na měkkou a elastickou podložku, která zajišťuje jejich dobrý stav a brání poškození
 
 
 
 

verze pro tisk · PDF verze