Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Pro knihovny > Vzdělávání > Aktuální vzdělávací akce > Současná polská literatura v českých překladech

Současná polská literatura v českých překladech

Datum: 22. 3 . 2024
Čas: 9:00- 13:15
Délka: 4 hodiny
Místo: On-line, MS Teams
Lektor: Mgr. Michala Benešová, Ph.D.
Cena: 0,- Kč
Přihlášení: Přihlašovací formulář
 
Vaše přihlašovací údaje budou shromažďovány prostřednictvím služby Google Disc. Zařazení mezi účastníky Vám během několika pracovních dnů potvrdíme e-mailem.
V případě problémů s přihlašováním pište na e-mail agnieszka.lamr@svkhk.cz nebo volejte na telefonní číslo 494 946 224.
 
 
O kurzu: 
Prezentace se zaměří na současnou polskou literaturu vycházející v českých překladech. V úvodu krátce přiblížíme dnešní postavení polské literatury na českém knižním trhu či vydavatelství, která polskou produkci soustavněji sledují. Hlavní pozornost bude věnována představení polských autorek a autorů, jejichž díla během posledních let vyšla v češtině. Půjde jak o prózu pro dospělé, tak o knihy pro dětské čtenáře, ale zastavíme se i u překladů polské reportážní tvorby či dalších žánrů. V závěru krátce představíme česky dostupné zdroje pro zájemce o současnou polskou literaturu.
 

O lektorovi:
Michala Benešová je absolventkou polonistiky a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 2011 tamtéž přednáší polskou literaturu. Zaměřuje se především na polskou literaturu meziválečného období, současnou polskou literaturu, na fenomén polské literární reportáže či na reflexi židovské kulturní tradice v polské literatuře 20. století. Druhou oblastí jejího zájmu je problematika polsko-českého překladu, jemuž se věnuje i jako aktivní překladatelka.


 

Cílová skupina: 
Všichni zájemci o tuto tématiku.