Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > Pro knihovny > Vzdělávání > Aktuální vzdělávací akce > Přednáška o severské literatuře - 1. 11. 2017

Přednáška o severské literatuře - 1. 11. 2017

Datum: 1. 11. 2017
Čas: od 9.30 do 12.30
Místo: konferenční sál SVK HK
Lektor: Mgr. Jitka Jindřišková a Mgr. Michal Švec
Cena: 100,- Kč
Přihlášení: klikněte zde.

Zařazení mezi účastníky Vám nejpozději do tří pracovních dnů potvrdíme e-mailem.

V případě problémů s přihlašováním pište na e-mail Bohdana.Hladikova@svkhk.cz nebo volejte na telefonní číslo 494 946 224.
 
Náplň kurzu:
 
Přednáška představí knihovníkům současnou severskou literaturu, zejména překlady do češtiny po roce 2000. Zaměří se na čtenářsky oblíbené tituly, kterých v posledních letech rychle přibývá, a poradí, jak se zorientovat ve vodách severské krimi. Pod zastřešujícím souslovím severská literatura chápeme především pět národních literatur – dánskou, finskou, islandskou, norskou a švédskou.
Přednáška přinese také zajímavosti o knižní politice těchto zemí a jejich vztahu k českému knižnímu trhu. Neopomene ani práci překladatelů ze severských jazyků či tipy, kde v případě zájmu hledat další informace.

Osnova přednášky v bodech:
  • geografické a jazykové vymezení
  • severská knižní politika
  • severská literatura na českém trhu a její specifika
  • tituly severské literatury: severský kánon, současná severská literatura (krásná literatura, literatura pro děti a mládež, romány pro ženy, historické romány, severská krimi, severské podivno, literatura pro náročnějšího čtenáře)

Lektoři:

Jitka Jindřišková vystudovala obor Norský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě. Působí jako překladatelka (fantasy trilogie Havraní kruhy), externí literární redaktorka, lektorka norštiny, recenzentka serveru iLiteratura.cz a vedoucí literárního projektu Skandinávského domu.

Michal Švec vystudoval obor Finský jazyk a literatura na Univerzitě Karlově. Působí jako překladatel (Dopis pro mou ženu, Strážkyně pramene), externí literární redaktor, lektor finštiny a předseda Skandinávského domu.

www.skandinavskydum.cz

 

Ke kávě budeme podávat koláč.

 


 
logo_vzdel_web_male.gif svkhk_logo_male.gif