Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Ze studovny je informační centrum

Ze studovny je informační centrum

ŽLÁBKOVÁ, Ludmila. Ze studovny je informační centrum. Právo - severovýchodní Čechy. 01.10.2015, roč. 25, č. 229, s. 11. ISSN 1211-2119

V pravé poledne se dnes poprvé pro veřejnost otevře městské informační centrum, které vzniklo přestavbou z původní studovny vědecké knihovny, později pobočky městské knihovny, v nárožním domě na Eliščině nábřeží v Hradci Králové. 

Město přišla rekonstrukce přízemních a suterénních prostor a jejich vybavení na 38,8 miliónu korun (bez DPH), z toho 23,8 miliónu činila evropská dotace. 
"Město řešilo, zda prostory, po odchodu knihovny nevyužívané a chátrající, prodat. Ale jde o místo v centru města, v sousedství Muzea východních Čech. Proto padlo rozhodnutí sem přesunout informační centrum," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09) s tím, že stavět se začalo počátkem roku. 
"Nejedná se pouze o klasické infocentrum. Lidé zde získají informace z oblasti kultury, volného času či dopravy. Bude tu však také možnost pořádat různé akce či vernisáže. Do budoucna tu plánujeme představovat jednotlivé městské projekty či koncepční materiály města, ke kterým by se lidé mohli vyjadřovat. Například komunitní plán sociálních služeb a podobně," řekl Vedlich. 
Hlavní prostor futuristicky pojatého centra má tvar písmene V a dělí ho pouze nosné pilíře. Přízemí a suterén propojuje schodiště. V suterénu nechybí například ani dětský koutek. 
Na první pohled je patrný akcent na multimediální a počítačové techniky. 
"Hlavním zadáním bylo sdružit informace ze všech odborů magistrátu a městských organizací na jedno místo tak, aby zde občan dostal kompletní datový tok ze všech těchto subjektů. I proto zde nechybí serverovna, pracoviště editorů a programátorů," upozornil hlavní projektant Jaromír Chmelík. 
Nové informační centrum spravuje Hradecká vzdělávací a kulturní společnost (HVKS) a provoz bude zajišťovat osm zaměstnanců. Otevřeno bude celoročně každý den s výjimkou vánočních svátků a Nového roku, a to od 9 do 18 hodin, o víkendech pouze do 16. Provozní náklady odhaduje ředitel HVKS Miroslav Franc na 6,5 miliónu korun.