Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Žáci hradeckých speciálních škol ukazují lidem, jak vidí svět

Žáci hradeckých speciálních škol ukazují lidem, jak vidí svět

ZUMROVÁ, Michaela. Žáci hradeckých speciálních škol ukazují lidem, jak vidí svět. Hradecký deník. 17.01.2015, roč. 24, č. 14, s. 3. ISSN 1210-602X


Obrázky z papíru i vlny. Výstava Žijeme s Vámi odhaluje svět dětí nejen s handicapem

Hradec Králové ­ Že svět pro děti s autismem či mentálním postižením rozhodně není černobílý, dokazuje výstava jejich obrázků ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.

Měsíční výstava na půdě knihovny

Expozice žáků Mateřské, Speciální základní školy a Praktické školy v Hradci Králové tam v 5. podlaží začíná už v pondělí a potrvá přesně měsíc. "Chceme lidem představit, jak děti s mentálním postižením či autismem vnímají svět svýma očima," vysvětluje s úsměvem záměr výstavy zástupkyně ředitele Lenka Rybová.

Děti kreslily pohádky

Obrázky děti nakreslily v zájmových kroužcích, v družině a některé vyrobily v pracovních činnostech. Pracovníci škol poté z obrázků vybrali a vznikla výstava.
"Přečteme dětem například pohádku a oni ji pak nakreslí, jak si ji představují, jak ji vnímají," popisuje zástupkyně a všechny zájemce na měsíc trvající výstavu podle svých slov srdečně zve.
Na víc než desítce panelů se můžete kochat kresbami žáků s různým tématickým zaměřením.

Pomáhejte někomu tři dny. Zdarma

Některé výtvarné počiny jsou dokonce trojrozměrné s použitím vlny nebo textilie."Jsme rádi, že můžeme touto cestou ukázat svět našich dětí a abychom oslovili co nejširší veřejnost, plánujeme ještě další výstavy. Jedna bude od února v Městské knihovně a další potom na hradeckém krajském úřadě, kde bude zároveň i taková prezentace naší činnosti," láká Rybová.
V letošním roce se navíc hradecké speciální školy zapojily do projektu 72 hodin,což je akce sdružující lidi, kteří chtějí tři dny pomáhat úplně zadarmo druhým. "Některé obrázky pocházejí i z této úžasné akce, děti malovaly s radostí," potvrdila Rybová.