Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Vidět můžete i se zakrytýma očima. Intuitivně

Vidět můžete i se zakrytýma očima. Intuitivně

ZUMROVÁ, Michaela. Vidět můžete i se zakrytýma očima. Intuitivně. Hradecký deník. 11.03.2015, roč. 24, č. 59, s. 3. ISSN 1210-602X


Oslavy Dne mozku v Hradci představily lidem Komissarovu metodu neboli způsob intuitivního vidění. Nechyběl ani turnaj v mindballu

Hradec Králové – Komissarova metoda, mindball – neznámými a cizími názvy se to včera v kongresovém sále hradecké Studijní a vědecké knihovny jen hemžilo.
Slavil se tam totiž světový Den mozku, který se těší už sedmnáctileté tradici.
Letos si organizátoři připravili pro návštěvníky novinku – praktickou ukázku takzvané Komissarovy metody neboli intuitivního vidění. Tato pozoruhodná metoda dokáže všem, že vidět je možné i se zakrytýma očima," řekla už dříve manažerka neurolaboratoře Markéta Sýsová. Na samotné praktické přednášce pak mentální koučka Jitka Hladíková nasadila dětem speciální, neprůhlednou černou masku. Těm pak posluchači ukazovali určitý počet prstů, které děti se zavázanýma očima bez problémů viděly. "Musí se to hodně trénovat, pak jsou v tom děti schopné fungovat úplně normálně. Jednou za rok pořádáme pro děti, které tuto metodu využívají – a jsou mezi nimi i slepé děti – olympiádu. Jsou tak úžasně rozkoukané, že v té masce zvládnout hrát fotbal nebo jezdit na kole," vyprávěla užaslým návštěvníkům Jitka Hladíková. "V Rusku jsem se setkala s holčičkou, která se narodila s paralýzou očního nervu, ale rodiče k ní přistupují jako kdyby viděla. Díky intuitivnímu vidění tak rozpozná kelímek, a dokonce jeho barvu," dodala.
Jaké je koukat se na svět skrz černou masku, si mohl vyzkoušet každý. Sálem dlouho putovala, nicméně pro ty, kteří se neodvážili, Jitka Hladíková pocity v masce alespoň popsala: "Je v ní trošku jiné prostorové vidění. Je to hodně podobné jako při potápění." V programu si našli to své i milovníci zdravé výživy, kdy jim Markéta Sýsová z neurolaboratoře prozradila, čím správně "krmit" mozek, aby dobře fungoval a dlouho sloužil. Vrcholem zábavného odpoledne byl potom turnaj v mindballu, což je hra, při které zapojíte hlavně svoji koncentraci. Silou soustředění totiž ovládáte míček na speciálním stole, ke kterému jste připojeni čelenkami s biosenzory, které snímají vaši mozkovou aktivitu. Díky tomu rozvíjíte kreativní myšlení i se zbavujete stresu.

---

Vítězí u vás logika nebo intuice?

Určitě už se vám to taky stalo. Pro něco jste se rozhodli, i když jste podvědomě věděli, že to není úplně ono. A pak přišla ta věta: Já věděl, že to mám udělat jinak. Přesně v tu chvíli k vám podle mentální koučky Jitky Hladíkové promlouvá mozek, konkrétně vaše intuice. Zkuste si otestovat, zda dáte více na rady logiky nebo právě intuice. Existuje na to jednoduchá technika: Pořiďte si deset neprůhledných kelímků, které otočte dnem vzhůru. Řekněte někomu, aby vám pod jeden schoval minci, korálek nebo cokoli malého. Pak se ke kelímkům vraťte a zkuste odhalit, pod kterým se ona věc skrývá. "Pochopitelně budete zkoumat, jestli neuvidíte stín nebo zda není nějaký kelímek tmavší," vysvětluje Hladíková. Přidejte dalších deset kelímků. Tento proces opakujte dál a dál, průměrně zhruba na 60 až 70 kelímcích už vzdáte logiku a zapnete centrum intuice. Ukrytou věc pak najdete okamžitě. "Někdo zvládne centrum logiky vypnout už u třiceti kelímků, a to je opravdu skvělý výsledek," dodává Hladíková.