Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Vědecká knihovna zůstane šedivá / (dou).

Vědecká knihovna zůstane šedivá / (dou).

Mladá fronta Dnes. - Roč. 18, č. 113 (16.5.2007), s. 1. Kraj Hradecký.

Mohutná betonová budova vědecké knihovny, která vyrůstá v Hradci Králové, měla oranžovou fasádou odkazovat na sousední cihlovou strojnickou průmyslovku od Josefa Gočára, ale nakonec zůstane šedivá.

V univerzitním areálu jsou nyní tři budovy, z toho dvě rozestavěné, v příštích letech je doplní další čtyři. Knihovna má být dokončena příští rok na podzim. Architekti tvrdí, že je odlita z betonu tak kvalitně, že by bylo škoda ji natírat. Připouštějí, že s oranžovou fasádou byly problémy.

"Původně měla fasádu tvořit probarvená betonová slupka, ale bohužel jsme nesehnali nikoho, kdo by to udělal. Náhradou měla být oranžová glazura, tedy natřený beton. Když jsme však viděli, jak perfektně se stěny podařilo odlít, přišlo nám škoda budovu natírat. Také jsme se báli, aby oranžová barva podobě knihovny neuškodila. V areálu univerzity vyroste několik nových cihlových staveb, takže šedivá knihovna by mezi nimi měla vypadat dobře," vysvětlil architekt pražského ateliéru Projektil Roman Brychta.

"Je to jedna z největších litých betonových staveb u nás. Má půdorys písmene X, což umožňuje vytvoření střední komunikace, ze které budou dostupná čtyři křídla budovy. Křížová dispozice je pro účely knihovny velmi vhodná," míní Brychta.

Budova za necelých 395 milionů korun začala vyrůstat v říjnu roku 2004, hotova by měla být za rok a půl. "Stavba pokračuje podle plánu, s dokončením počítáme na podzim roku 2008. V současné době se dělají příčky či obklady a staví se venkovní parkoviště směrem k budově univerzity," sdělila ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.