Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > V knihovně si filmaři podávají kliku s fotografy

V knihovně si filmaři podávají kliku s fotografy

VAŇOUS, Petr. V knihovně si filmaři podávají kliku s fotografy. Hradecký deník. 21.06.2016, roč. 25, č.145, s. 1, 3. ISSN 1210-602X

Projekt "X" se Hradci vyplatil. Hradecká vědecká knihovna neláká jen čtenáře. 

Hradec Králové – Chemická laboratoř nebo operační sál. V takové prostory se v minulých letech proměnil vnitřek hradecké vědecké a studijní knihovny. Po schodišti se tu procházela Catherine Zeta-Jones a pacienty "léčil" Ivan Trojan. "Ani jeden z nich si tu sice kartičku nezřídil, ale s knihovnou se ještě v budoucnu na obrazovce jistě setkáme," řekla s hrdostí ředitelka bibliotéky Eva Svobodová.  

S kamerou a foťákem mezi knihami 
 
Hradec Králové – Na nové budově Studijní a vědecké knihovny (SVK) v Hradci Králové ještě pořádně nestačil "uschnout" beton a už o její existenci věděl prakticky celý svět. 

FILMOVÁ HVĚZDA 

Její nezaměnitelný tvar vepsaný do půdorysu písmene X a velká kulatá okna se stala "tváří" reklamy na kosmetický výrobek, jež propagovala filmová hvězda Catherine Zeta-Jones. To se psal rok 2008 a filmaři budovu SVK obsadili jen pár dní po jejím oficiálním otevření. Uběhlo jen pár let a s hradeckou knihovnou se lidé na obrazovkách setkávají opět. Není sice vidět v celé své kráse, ale Hradečáci ji poznávají. U nezaměnitelných kulatých oken tu svoji hereckou ekvilibristiku předvádí populární český herec Ivan Trojan, jež jako doktor "propaguje" produkty telekomunikační společnosti. "Jsem ráda, když vidím knihovnu v televizi," řekla Deníku ředitelka SVK Eva Svobodová a dodala, že se o knihovnu nezajímají jen lidé z filmové branže, ale je také v hledáčku fotografů. 
"Naše knihovna je zkrátka fotogenická a toho si všímají i fotografové, kteří pořizují nejenom snímky samotné budovy, ale fotí zde i modelky pro jejich portfolia. Studenti si u nás pořizují snímky na svá maturitní tabla, byl tu nafocen kalendář Baletní variance 2011 a vystavovány a foceny nové modely aut. V roce 2013 se v prostorách studovny konal svatební obřad," dodala Eva Svobodová, kterou zájem o knihovnu nadmíru těší. 

PENÍZE NA NOVÉ KNIHY 

A co je podle ředitelky tím hlavním lákadlem pro umělce? "Filmaři vyzdvihují hlavně její variabilitu a velké prostory. Navíc vnitřní prostředí je díky pohledovému betonu neutrální a dá se tak přetvořit na vše, co si jen produkce vymyslí. 
A také asi rozhoduje příznivá cena pronájmů, kdy získané finanční prostředky využíváme na nákup nových knih," uvedla s úsměvem Eva Svobodová a dodala, že kromě filmařů a fotografů je knihovna vyhledávaným místem i pro malíře a sochaře. 
"Evidujeme velký zájem o výstavy. Termíny rezervujeme na několik měsíců dopředu," řekla ředitelka SVK, jež velký význam znalosti hradecké knihovny ve světě přičítá i tomu, že se dostala na celosvětovou mapu knihoven, kterou vytvořili francouzští knihovníci. 
A kdo nevěří, že Ivan Trojan v knihovně opravdu byl, může se přesvědčit ve druhém podlaží, kde se zvěčnil svým podpisem na jeden ze sloupů, podobně jako Gabriela Vránová při slavnostním otevření Odborné knihovny.