Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > V knihovně odhalili sochu Svoboda slova

V knihovně odhalili sochu Svoboda slova

(ČTK). V knihovně odhalili sochu Svoboda slova. Mladá fronta Dnes - Hradecký kraj. 08.11.2019, roč. 30, č. 259, s. 16. ISSN 1210-1168

HRADEC KRÁLOVÉ V areálu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla včera odhalena socha s názvem Svoboda slova. Je dílem studentky SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích.
"Je to závěrečná maturitní práce studentky Adély Maryškové z hořické kamenické a sochařské školy na téma svobody. Jde o abstraktní dílo. Exteriérových soch kolem knihovny máme více a tato je zatím tou poslední. Je před galerií U Přívozu," řekla mluvčí knihovny Vlaďka Buchtová.
Socha má vyjadřovat myšlenku Johna Stuarta Millese Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. "Skulptura je ze dvou částí, které jsou vedle sebe, ale z určitého úhlu tvoří jeden celek. Je vyrobena ze šluknovského syenitu. Jde o houževnatý kámen, který má násobit sílu proklamované myšlenky," řekla Buchtová.
Podle Ladislava Jezbery z hořické školy má socha připomínat společenské změny uskutečněné v listopadu 1989. V areálu knihovny je nyní šest skulptur vyrobených z kamene, všechny jsou díly studentů hořické školy. Škola je knihovně dlouhodobě zapůjčila.