Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Tvář sídlu Lesů má zájem dát na čtyřicet architektů

Tvář sídlu Lesů má zájem dát na čtyřicet architektů

(ram). Tvář sídlu Lesů má zájem dát na čtyřicet architektů. Mladá fronta Dnes - Hradecký kraj. 27.09.2016, roč. 27, č. 227, s. 15. ISSN 1210-1168

HRADEC KRÁLOVÉ Zájem o navržení podoby budoucího sídla Lesů České republiky na Novém Hradci Králové má 40 českých i zahraničních architektů. Návrhy, které poslali do veřejné soutěže vypsané státním podnikem, nyní posoudí odborná porota. 
"Dokumenty zkontrolují experti na ekonomiku a energetické nároky staveb a 12. a 13. října zasedne mezinárodní porota v čele s dánskou architektkou Dorte MandrupPoulsen, která vybere pět návrhů, a ty postoupí do druhého kola soutěže," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. 
Druhé kolo se uskuteční až na začátku příštího roku. "Poté návrhy představíme veřejnosti," řekl generální ředitel Lesů Daniel Szórád. Porota vyhlásí výsledky a rozdá odměny koncem ledna. Lesy ČR pak uspořádají veřejné výstavy návrhů, a to v Galerii U Přívozu v budově Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové a také v nové budově městské knihovny. 
Nové administrativní centrum, které by mělo být největší dřevostavbou svého druhu, chtějí mít Lesy hotové v roce 2020. "Bude ukázkou dřeva ve stavebnictví i obnovitelných zdrojů energie," dodal ředitel. Objekt, který nahradí současnou nevyhovující budovu ze 70. let, by měl mít kapacitu pro 230 zaměstnanců. Nová budova vyroste v prostorách nynějších garáží a bývalého výstrojního skladu, zastaralý panelák půjde k zemi až po přestěhování kanceláří. Na jeho místě pak vznikne park pro veřejnost a částečně i parkoviště, protože kapacita stávajícího je nedostačující. 
Státní podnik Lesy České republiky vznikl v roce 1992 a už od počátku je jedním z mála podniků svého druhu, který nemá sídlo v hlavním městě. Sídlí na Novém Hradci Králové v těsné blízkosti lesa a o jeho možném přestěhování do Prahy - blíž ostatním institucím - hovořil ještě před několika lety tehdejší ředitel Jiří Holický. Projektem stavby nového sídla však současné vedení dalo najevo, že plánuje v krajském městě zůstat. "Ani my, ani naši nadřízení nemají důvod sídlo stěhovat do Prahy. Tohoto místa si vážíme a nechtěli bychom ho opustit," uvedl v loňském roce Szórád.