Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Také knížky potřebují optimální klima

Také knížky potřebují optimální klima

vá. / Hradecké noviny. - Roč. 13 (6.05.2004), s. 8.

Hradec Králové - Do prostor, které má Studijní a vědecká knihovna k dispozici v centru města, se vejde jen zlomek titulů, jež vlastní. Kolem 800 tisíc svazků je uložených v depozitáři na Pouchově, kam knihovníci zajíždějí dvakrát denně.
Pouchovský sklad tvoří tři velké objekty, postavené v letech 1983, 1996 a 1998. První z nich loni prošel celkovou rekonstrukcí.
"Ani pětatřicet akumulačních kamen v době velkých mrazů nedokázalo halu dostatečně vyhřát. Při nízkých teplotách vysokozdvižné zakládací vozíky nejezdily, takže se ke knížkám uloženým až v šestimetrové výšce nikdo nedostal,"
vzpomíná pracovnice provozního oddělení Ludmila Černovská.
Státní energetická inspekce knihovně uložila výměnu vrat, oken, zateplení haly a změnu způsobu vytápění. To všechno včetně položení nové střešní krytiny a instalace kovového mezipatra se už stalo skutečností. V hale 1 by se mělo udržovat příjemných 14 až 15 stupňů. Oddělení vzácných svazků v sousední "trojce" je dokonce vybaveno zařízením, které kromě teploty hlídá i vlhkost vzduchu. Od letoška je už celý areál napojen na elektrickou požární signalizaci.