Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Šumná Litomyšl a za ní propast

Šumná Litomyšl a za ní propast

PŠENIČKA, Jiří, ŠTĚTKA, Jan. Šumná Litomyšl a za ní propast. dotyk.cz [online]. 30.11.2016, č. 335 [cit. 2016-12-11]. Dostupné z: http://www.dotyk.cz/publicistika/sumna-litomysl-a-za-ni-propast.html 

S architektem, hercem a tvůrcem televizních Šumných měst o stavebním dědictví posledních pětadvaceti let. 

[…]

Knihovny v "Lize mistrů" 

Když se řekne moderní architektura, většině lidí vytane na mysl Tančící dům a tím to končí. Není to trochu málo? 
Tančící dům byl nesmírně důležitý, protože se lidé vůči němu začali vymezovat a poměřovat tak i svůj vztah k moderní architektuře. To se asi před sedmi lety změnilo. Tehdy se to proměnilo na vztah ke Kaplického Chobotnici. Ačkoliv Chobotnice dodnes nestojí, tak je nepochybně důležitá existence té myšlenky. Chobotnice vyvolala velkou diskusi. Bohužel i politickou, což je vždy smrt architektury. 
Ale jsou tu určitě i další krásné budovy. Třeba Národní technická knihovna v pražských Dejvicích. Ještě více bych asi vyzdvihl Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. To jsou jedny z těch mála staveb, které mohou hrát "Ligu mistrů". Ale v každém městě najdeme nejméně jednu podobnou architekturu. 

To, že úspěchy sklízejí knihovny, je náhoda? 
Jestli se moderní architektura v těch posledních letech dokázala někde realizovat, tak je to spíše v oblasti společenské výstavby. Jako by tam byla dána možnost projevit sociální i výtvarné cítění. Málo je tady ale třeba pěkných sportovních hal, byť v Litomyšli je hezká a v Liberci je nová aréna také docela pěkná, adekvátní městu a jeho velikosti. 

[…]