Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové pečuje o historický unikát / Michal Klokočník, Lenka Má

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové pečuje o historický unikát / Michal Klokočník, Lenka Málková ; moderátorka Kateřina Blechová.

ČT 1. (30.10.2007). Relace:Večerník. [televizní zpráva]

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové pečuje o historický unikát. Mezi stovkami starodávných dokumentů a publikací má uloženu tzv. Bibli benátskou. Jde o 1. českou bibli vydanou v zahraničí v roce 1506. Na veřejnost se vzácná kniha dostala po 2 letech o státním svátku.

Autor

Mohutná kniha s kováním, tištěná českou bastardou, s unikátními barevnými ilustracemi, tak vypadá bible, kterou před 500 lety vytvořili v Benátkách. Exemplář je jedním z nejstarších tisků hradecké knihovny.

Lenka Málková, vedoucí oddělení speciálních služeb, Studijní vědecká knihovna Hradec Králové:

Těch, které jsou od roku 1500 do roku 1800, čili těch skutečně starých tisků máme asi jen 600. A toto je ten nejstarší, takže i nejcennější.

Autor

Jako první česká bible obsahuje délky samohlásek a to buď jejich zdvojením nebo čárkou. Předlohou knihy se kdysi stala česká verze Bible kutnohorské.

Lenka Málková, vedoucí oddělení speciálních služeb, Studijní vědecká knihovna Hradec Králové:

Říkám si, kdo tak asi u té bible seděl před 500 lety, co to bylo za člověka. Tady vidíte, že tam jsou různé vpisky, že generace s tou biblí skutečně pracovaly a snažily se ji doplňovat.

Autor

Bibli benátskou si mohli lidé výjimečně prohlédnout během státního svátku 28. října. Ze studovny ji pracovníci knihovny opatrně převezli zpět do depozitáře.

Martina Adametzová, vedoucí odboru správy fondu, Studijní vědecká knihovna Hradec Králové:

Uchovává se v těchto krabicích. Postupně opatřujeme všechny knihy těmito krabicemi. A uložila se do regálu mezi ostatní vzácné tisky.

Autor

Tady, ve speciálně klimatizované místnosti bude benátská bible čekat na další výjimečnou událost, aby se mohla zase objevit veřejně.