Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Stavět se začne asi v červenci

Stavět se začne asi v červenci

Jarka Václavíčková.
Hradecké noviny. - Roč. 13 (30.03.2004), s. 12.

Příprava výstavby Knihovnicko-informačního centra U Přívozu vrcholí. Rekonstrukce se dočkaly skladové prostory na Pouchově.
Důvodem ke stavbě vlastního objektu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové je výpověď z prostor synagogy na Pospíšilově třídě, které tak jako tak požadavkům na moderní provoz nevyhovují.

Prestižní zakázka

Podle informací od ředitelky Evy Svobodové se stavět začne (půjde-li vše dobře) letos v červenci nebo srpnu a do konce roku 2007 by se měl sen královéhradeckých knihovníků proměnit ve skutečnost. Podoba objektu vzešla z architektonické soutěže, v níž mezi 62 návrhy zvítězila studie Romana Brychty, Adama Halíře a Petra Leška z pražského sdružení Projektil architekti. V přízemí budovy s půdorysem ve tvaru X bude vstupní hala, šatna, výstavní sál a literární kavárna. Do dalších čtyř podlaží se vejdou internet klub, volný výběr až ze dvou set tisíc svazků, studovna periodik a katalogy, specializované studovny, všeobecná studovna, sklady knih, multifunkční kongresový sál a učebny pro výuku počítačové a informační gramotnosti.
Lhůta pro podání přihlášek do veřejné obchodní soutěže na zhotovitele stavby skončí 5. dubna. Poté se svých povinností ujmou komise, které otevřou obálky s nabídkami a do konce dubna vyberou tu nejlepší.
"S vítězem pak uzavřeme smlouvu na zhotovení budovy knihovny,"
informuje Eva Svobodová s tím, že do včerejška zájem o tuto prestižní zakázku projevilo 11 stavebních společností.

Vozíkům odzvonilo

Po přestěhování do nového objektu Studijní a vědecká knihovna vrátí studovnu na Eliščině nábřeží městu a synagogu na Pospíšilově třídě Pražské židovské obci. Dál bude užívat depozitář na Pouchově, který je majetkem Královéhradeckého kraje. Areál se staví od roku 1978. První ze tří hal měla dvě zásadní vady: postrádala tepelnou izolaci, takže ji nebylo možné vytopit, a byla vybavena zcela nevhodnou skladovací technologií.
"K zakládání knih sloužily vysokozdvižné vozíky, s nimiž kolegyně vyjížděly až do šestimetrové výšky. Musely kvůli tomu chodit na prohlídky a skládat zkoušky pro obsluhu zařízení. Vozíky často stávkovaly, a když teplota klesla k nule, přestaly pracovat vůbec,"
vzpomíná ředitelka.
Díky Královéhradeckému kraji, který na rekonstrukci uvolnil 6,5 milionu korun, se s dvoumilionovou dotací z ministerstva kultury podařilo halu zateplit, dát jí nový plášť a střechu, uvnitř instalovat mezipatro a zavést tam plynové vytápění.
"Výběr i zakládání knih teď bude možné provádět klasickým způsobem. A protože se v hale udrží teplo, bude tam i příjemnější klima,"
uzavírá Eva Svobodová.