Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Stavbou kraje je Petrof gallery a Stezka korunami stromů

Stavbou kraje je Petrof gallery a Stezka korunami stromů

KULHÁNEK, Tomáš. Stavbou kraje je Petrof gallery a Stezka korunami stromů. Hradecký týden. 05.12.2018, č. 49, s. 5. ISSN 2571-0486

Prestižní cena Stavba roku Královéhradeckého kraje za rok 2018 putuje do Krkonoš a Hradce Králové. 
Královéhradecko – Dvě hlavní ceny a tři čestná uznání udělila odborná porota soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2018, jejíž vyhlášení se uskutečnilo v úterý v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové
Titulem stavba roku ocenila porota stavební úpravy stávající výrobní haly J v areálu firmy Petrof. Nové obchodní a kulturní centrum v krajské metropoli slouží k prezentaci tradičního českého výrobku, hradeckou firmu založil Antonín Petrof už v roce 1864. Součástí nového centra je piano salon, hudební kavárna a víceúčelová kulturní hala, ve které se pořádají různorodé kulturní akce. Hlavní ocenění získala i Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Stezka je dlouhá 1500 metrů a její součástí je 45 metrů vysoká věž i unikátní naučné centrum v podzemí, které představuje spletitý kořenový systém stromů. 

DALŠÍ OCENĚNÉ STAVBY 
Čestné uznání získaly od odborné poroty další stavby v kraji. Novostavba objektu Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, revitalizovaná trať Trutnov – Teplice nad Metují a obecní úřad v Bělči nad Orlicí, který vznikl obnovou romantizující budovy z 19. století. "Jsem velmi rád, že v Královéhradeckém kraji vznikají stavby s příběhem, které nám mohou ostatní kraje závidět. Důstojně tak navazujeme na prvorepublikovou architekturu, se kterou je celý náš kraj spojen. Všechny nominované stavby jsou důkazem, že zlaté české ručičky nevymizely," řekl před samotným vyhlášením vítězných staveb hejtman Jiří Štěpán, podle kterého k úrovni krajské architektury přispívá svým dílem i samotná soutěž. 

SOUTĚŽILO 13 STAVEB 
Do patnáctého ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje se přihlásilo celkem třináct staveb. Mezi nominovanými byly nejen bytové domy, ale i budova školy a nemocnice, domov důchodců, kolejová trať nebo okružní křižovatka. Cílem dnes již tradiční soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architektury a projektování v Královéhradeckém kraji. Nominované stavby hodnotila pětičlenná odborná komise, která navštívila všechny posuzované objekty. Kritéria pro její rozhodování byla například architektonické vyznění díla a jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení stavby, začlenění stavby do širšího prostředí, kvalita stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů, délka realizace či přijetí veřejností.