Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Slavnostní přestřižení pásky zahájilo provoz Odborné knihovny Františka Černého

Slavnostní přestřižení pásky zahájilo provoz Odborné knihovny Františka Černého

Slavnostní přestřižení pásky zahájilo provoz Odborné knihovny Františka Černého. Náchodský deník. 01.03.2016, roč. 25, č. 51, s. 8. ISSN 1210-602X

Hradec Králové – Již jsme vás v Náchodském deníku informovali, že v Hradci Králové otevřou Odbornou knihovnu pojmenovanou po rodákovi z Jaroměře, po profesorovi Františku Černém. Ta také byla v pondělí 22. února 2016 ve Studijní a vědecké knihovně (SVK) v 16 hodin slavnostně otevřena. 
V průběhu slavnostního zahájení provozu Odborné knihovny promluvili nejprve za SVK vedoucí oddělení vnějších vztahů Vladimíra Buchtová i její ředitelka Eva Svobodová. Na akci zavítali rovněž první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml, vedoucí Katedry dějin divadla Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Christov či spisovatel, literární historik a kritik Aleš Fetters. V závěru oficiální části předstoupila před účastníky i dcera profesora Černého Marie Klimešová. 

Najdete ji ve čtvrtém patře 

Polovina fondu Odborné knihovny Františka Černého je umístěna ve volném výběru ve čtvrtém nadzemním podlaží. Publikace vydané před rokem 1900 budou půjčovány na požádání, vzácnější z nich pak pouze prezenčně. Zájemci si mohou příslušné publikace vyhledat již nyní elektronicky, v brzké době i z připravovaného tištěného katalogu. 

Přínos hlavně pro divadlo 

Celoživotní práce Františka Černého, význačného českého teatrologa, historika českého divadla a pedagoga spočívala především ve výzkumu dějin českého činoherního divadla a divadelní kultury 18. – 20. století. V hradecké knihovně jsou uloženy publikace s tematikou divadla, teoretická pojednání, odborné studie a stati, ale i biografie herců či texty divadelních her. Významně je zde zastoupena i literatura, která se týká regionu východních Čech.