Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Šanghaj? Poněkud jiná Čína, přiblížil Rybář

Šanghaj? Poněkud jiná Čína, přiblížil Rybář

BRANDEJS, Čestmír. Šanghaj? Poněkud jiná Čína, přiblížil Rybář. Hradecký deník. 03.02.2016, roč. 25, č. 28, s. 8. ISSN 1210-602X

Hradec Králové – Pryč jsou doby, kdy se ve veřejných knihovnách půjčovaly jen knihy, i když ani to nebylo málo. V poslední době se knihovny stávají významnými společenskými a kulturními centry, kde se lidé setkávají, aby vyslechli přednášky na různá témata, často spojená i s promítáním obrazů, která tato vyprávění konkretizují. 
Tyto výrazné aktivity vyvíjí i Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Stačí nahlédnout do jejího programu pro veřejnost, který na leden nabídl pět setkání nad tématy Jana Mervarta: Kultura v karanténě. Umělecké svazy a jejich konsolidace za rané normalizace, Jany Jebavé: Toyen. Poetické obrazy, které zvou ke snění, Aleše Valenty: Západ, EU a migrační krize, Petra Rybáře: Šanghaj – poněkud jiná Čína a Pavly Bičíkové: Laponskem na lyžích. Z časových důvodů jsem stihl navštívit jedinou přednášku – Rybářovu o Šanghaji. 

Dynamická metropole 

Petr Rybář, ekolog a publicista, je zkušeným cestovatelem a vypravěčem zážitků. V úvodním slově nastínil, čeho budeme v jeho prezentaci svědky. Čína je nelidnatějším státem na světě, má asi 1,3 miliardy obyvatel, což je 130x více, než jich žije v České republice. Je 120x větší, má vysoké hory i množství nížin, ve kterých se soustřeďuje obrovské množství obyvatelstva. 
Šanghaj, původně rybářské městečko, se v 19. století proměnilo v luxusní město, které se na přelomu druhého a třetího tisíciletí stalo nejdynamičtější metropolí světa s ambicí stát se finančním, obchodním a dopravním centrem planety. Šanghajská aglomerace se rozkládá na 6000 kilometrech čtverečních, tedy na větším území, než zaujímá Královéhradecký kraj, ale žije zde téměř 20 milionů obyvatel, což je dvojnásobek počtu obyvatel celé České republiky. 
Po krátkém úvodu následovalo promítání DVD, které Petr Rybář výstižně komentoval. Konstatoval, že Šanghaj je městem protikladů, doslova Babylonem s desítkami vizuálně jedinečných mrakodrapů. Projel se i rychlovlakem, jezdícím rychlostí až 430 kilometrů za hodinu, kde krajina ubíhala velmi rychle, ale zdaleka to nebudilo strach. Podobně přiblížil divákům z exteriéru i interiéru Šanghajské světové finanční centrum se 101 patrem s nejvyšší vyhlídkovou terasou na světě ve výšce 474 metrů. 
Chvílemi se nám tajil dech, protože místy čekala na turisty prosklená podlaha, skrz niž byl pohled na lidské a automobilové mraveniště v hloubce téměř 500 metrů. 
Za kulturní revoluce bylo náboženské smýšlení Číňanů tvrdě potlačováno. Dnes je leccos jinak. Nejen turisté, ale i Číňané hojně navštěvují buddhistické kláštery a chrámy, kde fotografují mnichy ve žlutých rouchách s bubínky a gongy v rukou. Věřící se modlí v oblaku dýmu obětních tyčinek, středoškoláci i vysokoškoláci se modlí za příznivé výsledky zkoušek. K tomu však jistě jen modlitby nestačí. 

Snášenliví Asiaté 

Číňané obecně řečeno bývají velmi slušní a pracovití, s asijským zvykem úcty ke starým lidem i dětem, což platí i naopak. Číňané a Asiaté jsou snášenliví, s příznivým vztahem k přírodě i okolí. V tak silné aglomeraci tomu ani jinak nemůže být. Bydlet v Šanghaji je drahé, ale Číňané to považují za výhru, protože život zde je v mnoha směrech nadstandardní. 
V roce 2009 se v hlavním městě Číny Pekingu konala sportovní olympiáda, roku 2010 se v Šanghaji od května do října konala světová výstava Expo, kde vystavovalo své výrobky 192 zemí včetně České republiky a branami výstaviště prošlo 73 milionů návštěvníků. Mezi nimi byl i Petr Rybář a jeho skupina. 
Česko prezentoval zajímavý pavilon s mapou pražského Starého Města z hokejových puků na fasádě. Patříme přece k hokejovým velikánům, náš tým zvítězil na olympiádě v asijském Naganu. Ve virtuálním televizním studiu měli návštěvníci také možnost usednout do pilotní kabiny a řídit "let" nad panoramatem Hradčan i nad Hradcem Králové nebo nad Hrádkem u Nechanic. 
Prezident Miloš Zeman dělá dobře, že vylepšuje vztahy mezi oběma zeměmi a je považován i za dobrého prostředníka zlepšování vztahu Evropy s Čínou. Oba státy si mají co nabídnout. 
Přednášku Petra Rybáře ocenili četní posluchači potleskem. Zajděte do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové i do dalších institucí na podobná setkání – stojí to za to.