Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

ZAVŘELOVÁ, Monika. Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena.  Mladá fronta Dnes. 17.10.2019, roč. 30, č. 241, s. 13. ISSN 1210-1168

PRAHA Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout čtenáře během pár týdnů. Zatímco novinky Bianky Bellové, Petry Dvořákové nebo Mariusze Szczygiela už chvíli vykukují z výloh knihkupectví, na jiné tituly se ještě čeká. Třeba ty, které právě dnes vycházejí v rámci Velkého knižního čtvrtku.
Pořadatelské knihkupectví Kosmas letos přijalo nabídky hned čtrnácti nakladatelství, čímž se dostalo k rekordnímu počtu dvaceti nabízených titulů. Škrtat by se asi ještě dalo, obchodní ředitel Kosmasu Ctirad Fuchs však přiznává, že se akcí snaží oslovit co nejširší čtenářské publikum.
Svou popularitou zahraniční literární výběr válcuje Pád Gondolinu od J. R. R. Tolkiena a Temné dcery od Eleny Ferrante. Opomenut čtenáři však pravděpodobně nezůstane ani další případ detektiva Gedeona Ratha, kterého stvořil Volker Kutscher a proslavil německý seriál Babylon Berlín.
Z českých autorů Velký knižní čtvrtek přináší na trh Michala Ajvaze nebo Vojtěcha Matochu. A zatímco druhý jmenovaný, loňský literární objev, sepsal pokračování populárního příběhu Prašina, Michal Ajvaz se vydává vstříc novým tématům. Obsáhlý román Města začíná pátráním po záhadném flash disku a postupně se mění v cestu kolem světa.
Na cestu se vydala také polská novinářka Joanna Siedlická, která se snažila odhalit pravdu o slavném románu Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče, podle kterého režisér Václav Marhoul natočil stejnojmenný film. Reálným příběhem se pak inspiroval i autor biografie Emila Zátopka Richard Askwith. Tentokrát vypráví o hraběnce, která se postavila proti nacistům ve Velké pardubické.
Velký knižní čtvrtek nepřináší jen knihy, ale i setkání se čtenáři. Ta se tentokrát uskuteční tři. Dnes v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Za týden v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a 31. října ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Začíná se vždy v 17 hodin. Čtenáři se mimo jiné mohou těšit na Aleše Palána, Tomáše Šebka nebo Martina Sodomku. Moderuje Petr Vizina.