Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > První svazek půjčí knihovna za tři roky

První svazek půjčí knihovna za tři roky

Eva Svobodová. / Hradecké noviny. – Roč. 14, č. 193 (18.08.2005), s. 9.

Na rohu Hradecké ulice a nábřeží U Přívozu vzniká architektonicky netradičně pojatý objekt vědecké knihovny. Jeho půdorys bude připomínat písmeno X. Studijní a vědecká knihovna (SVK), která nyní sídlí na třech různých místech ve městě, se bude stěhovat do vlastního. Ještě si však tři roky počká.

Dům za 400 milionů

Výstavbu nového objektu vědecké knihovny na pozemku mezi Moravským mostem a novou budovou univerzity zahájila společnost VCES vloni v září, ovšem dokončení je plánováno až na podzim roku 2008. Podle ředitelky SVK Evy Svobodové souvisí délka výstavby především s postupným uvolňováním finančních prostředků ze státního rozpočtu. Předpokládané náklady na stavbu vzhledově zajímavého čtyřkřídlového objektu o půdorysu ve tvaru písmene X dosahují 394,5 milionu korun. Důvodů stavby pětipodlažní budovy s podzemním parkovištěm s více než stovkou stání je několik. Půjčovna a administrativa dnes sídlí v bývalé synagoze na rohu tříd ČSA a Pospíšilovy, studovna na nábřeží u muzea a sklady na Pouchově, takže uživatelé musejí mezi jednotlivými částmi přecházet. Využívané prostory už navíc nevyhovují současným knihovnickým službám...

Rozšíření možností

Nová budova umožní knihovně po otevření rozšířit služby. Novinkou se stane volný výběr dokumentů, kdy zájemci chodí mezi regály jako v obchodě a mohou si knihy prolistovat. Touto formou tady lidem nabídnou 160 tisíc svazků.
"Knihovna bude maximálně otevřená veřejnosti, pro prezenční studium nebudeme vyžadovat čtenářský průkaz," řekla nám Eva Svobodová. Další novinkou se stane automatizovaný systém, který umožní objednávat požadované svazky přímo z počítače přes internet, tedy třeba z domova. Tuto možnost knihovna zavede do dvou let, ale v plném rozsahu ji veřejnosti nabídne až po zprovoznění nové budovy. V ní po dokončení budou kromě půjčovny a studovny také veřejný internet, kongresový a výstavní sál, literární kavárna, knihařská dílna a další.

Hrozí poloprázdné regály?

Radost z vyrůstající vlastní budovy pracovníkům hradecké vědecké knihovny kazí nedostatek peněz na nákup nových tiskovin, který trvá už asi osm let.
"Může se stát, že regály v našem novém objektu budou poloprázdné. Na trhu je každý rok 16 až 18 tisíc titulů, my nakupujeme tak šest nebo sedm tisíc. Letos to bude asi ještě méně," upozorňuje Eva Svobodová. Neustálé doplňování titulů je v případě vědecké knihovny nezbytností, jelikož půjčuje především odborné publikace. Vývoj jde totiž dál a nabízet třicet let staré tiskoviny je proto v mnoha oblastech nemožné.