Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Praha s chobotnicí váhá, Ostrava staví briketu / Petr Sehnoutka.

Praha s chobotnicí váhá, Ostrava staví briketu / Petr Sehnoutka.

Hospodářské noviny. - Roč. 52, č. 61 (27.3.2008), s. 5.

Vedle pražské chobotnice Jana Kaplického vypadá budoucí ostravská knihovna zcela nekonfliktně. Má podobu dokonale hranaté brikety, a i když o její stavbě nikdo nahlas nepochybuje a včera na její stavbu vláda přidělila peníze, docela dobře ilustruje to, jaký problém se stavbou knihoven česká města mají.

Na stavbu Kaplického knihovny na Letné už v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka vyčlenila dvě miliardy korun. V letošním rozpočtu je na ni 218 milionů, přesto není jasné, kdy, a zda vůbec, se stavět bude. Naopak Ostrava měla jasno už tři roky, chyběly ale peníze. Nedostatek peněz brzdí třeba i stavbu krajské knihovny v Hradci Králové.

Briketa za 1,5 miliardy

V případě Národní knihovny se nedá ani rok od vyhlášení vítěze architektonické soutěže čekat nějaký pokrok. Antimonopolní úřad stále řeší, jestli byla mezinárodní soutěž v pořádku.

"Nemůžu říct, kdy rozhodneme. Do konce března to určitě nebude," říká místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová. Právě k tomuto datu dal architekt Jan Kaplický Praze ultimátum - buď rozhodne, nebo na ni dá žalobu do Štrasburku. Podle serveru týden.cz však od výhrůžky ustoupil.

V Ostravě je po včerejším jednání vlády jasno: nová knihovna z brněnského ateliéru Kuba & Pilař architekti, která připomíná briketu zasazenou do vodní plochy s vodotrysky, má být hotova v roce 2010.

"Naše knihovna byla v roce 1951 umístěna do prostor nové radnice pouze provizorně na maximálně deset let. Sklad v suterénu je vlhký, což knihám škodí. Navíc knihy máme celkem na pěti místech a je docela drahé je stále svážet," říká ředitelka knihovny Lea Prchalová.

Ve dvou podzemních a devíti nadzemních patrech nové knihovny má být nejen sklad s kapacitou dvou milionů knih.

"To je dvojnásobek kapacity dnešního fondu. Oproti dnešku by tam měl být volný výběr knih, literární kavárna, studovna, místo na literární produkce i parkoviště před budovou. Jsme nejlidnatější kraj a nemáme důstojnou knihovnu," podotýká Prchalová.

Na stavbu knihovny kromě 490 milionů od státu z rozpočtové rezervy přispěje kraj 410 miliony korun a počítá se především s 600 miliony korun z regionálních fondů Evropské unie. Celkem tedy "briketa" vyjde na 1,5 miliardy.

V Hradci není na židle

Novou budovu staví i krajská knihovna v Hradci Králové. Stát jí na ni dal necelých 400 milionů korun. Jenže to nestačí. "Stále nám chybí 20 milionů korun na to, abychom mohli v knihovně zařídit interiér," říká ředitelka knihovny Eva Svobodová.

Je tak dost dobře možné, že až letos v září přijdou do nové budovy první čtenáři, nebudou si mít kam sednout. Nebudou tu židle, stoly nebo ani kopírky.

"Stát nám peníze dát nechce, protože jsme příspěvková organizace kraje," říká Svobodová.

Kraj zase tvrdí, že chybějící peníze by vynaložil účelněji jinde, a chce, aby vše doplatil stát. Hradecká knihovna je přitom s ostravskou do návštěvnosti srovnatelná. "Počítáme, že u nás bude kolem tisícovky návštěvníků denně," říká Svobodová.

S nedostatečným prostorem se pere i krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Oproti vysoké ostravské knihovně má jít v tomto případě o nízkou dvoupatrovou stavbu schovanou pod zatravněným kopcem.

Jak v krajích rostou nové knihovny

Ostrava

Vláda včera schválila půlmilionový příspěvek na stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě za celkových 1,5 miliardy korun. Stavět se má do roku 2010.