Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Pouliční kvíz: co je St. a v. knihovna nebo Muz. Vých. Č.?

Pouliční kvíz: co je St. a v. knihovna nebo Muz. Vých. Č.?

RAMBOUSKOVÁ, Michaela. Pouliční kvíz: co je St. a v. knihovna nebo Muz. Vých. Č.? Mladá fronta Dnes - Hradecký kraj. 05.08.2015, roč. 26, č. 181, s. 2. ISSN 1210-1168

Matoucí, plné nesmyslných zkratek a některé také s pravopisnými chybami. Tak vypadají informační cedule pro turisty v Hradci Králové. Jejich texty má nejspíš na svědomí stavební firma, která bude muset také zjednat nápravu. 

HRADEC KRÁLOVÉ Turista, který se v ulicích Hradce Králové chce orientovat pouze podle hnědých cedulí označujících památky a důležité instituce ve městě, by měl být nadšený křížovkář a mít také celkem rozvinutou jazykovou představivost. Jinak totiž hrozí, že by nemusel pochopit, co mu některé směrovky v krajském městě chtějí vlastně sdělit. Příkladem budiž například šipka, která navádí do "St. a v. knihovny". Obyvatelé Hradce asi rozluští, že se tímto směrem dostanou do Studijní a vědecké knihovny, pro lidi mimohradecké však už takováto zkratka nemusí být úplně jasná a mohou si ji přeložit různými způsoby. 
Dostat se do hradeckého Muzea východních Čech je pak možné hned několika způsoby. Od budovy okresního soudu turisty směruje cedule s nápisem "Muzeum východ. Čech", rozcestník před obchodním centrem Atrium ukazuje pouze "Muzeum" a na lidi, kteří se vydají přes třídu ČSA bude čekat shluk zkratek dokonce s gramatickou chybou: "Muz. Vých. Č.". 
Příliš jasné nejsou ani cedule odkazující na městskou knihovnu v bývalé továrně Vertex. U Baťkova náměstí visí dobře pochopitelná cedule "Knihovna města HK", avšak na třídě ČSA se musí turista poprat se změtí písmen sdělující "Knih. M. Hk.". Malé písmeno v tomto případě není tiskařský šotek v novinách, jak si lze všimnout na jedné z fotografií u článku. 
Magistrát na nepořádek v cedulích doplněný mnohdy úsměvnými zkratkami a chybami upozornil všímavý Hradečák Petr Neckař. 
"Myslím si, že chyby na značky nepatří. Navíc tyto jsou na frekventovaných místech, kolem kterých chodí a jezdí spousta lidí. Dal jsem proto podnět primátorovi a mluvil jsem již i s náměstkyní, která má cestovní ruch na starost. Slíbili, že se problémem na městě budou zabývat," říká Neckař. 

Magistrát chce značení vyměnit 

Mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková přijetí podnětu potvrzuje. Radnice se díky němu začala chybami ve značení již zabývat. 
"O problémech s texty víme a už na jejich odstranění pracujeme. Cedule, na nichž jsou uvedené texty, se nacházejí na nově rekonstruovaných úsecích vnitřního okruhu. Již jsme ve spojení se zhotovitelem stavby, který zjedná nápravu v rámci reklamačního řízení," říká Vlčková a potvrzuje, že popisky na cedulích by měly být kvůli přehlednosti po celém městě sjednoceny. 
Stavební firma bude muset cedule vyměnit na vlastní náklady, které město nemá vyčíslené. Radnice je před jejich umístěním ani neschvalovala. "Před umístěním s městem obsah cedulí nebyl konzultován," potvrzuje mluvčí magistrátu. 
"Pevně věřím, že tyto a podobné značky s nepochopitelnými zkratkami a chybami ve městě nebudou. I lidé, kteří se nevyznají v oficiálních názvech, by měli vědět, kam jsou navigováni," myslí si Neckař. 
Tiskový odbor radnice již také navrhl možné varianty, které by se na vyměněných cedulích mohly objevit. "S kolegyní jsme navrhovaly, že by například stačil jen popisek Knihovna města, protože je jasné, že když jsme v Hradci Králové, tak se tím nebude myslet knihovna státní nebo nějaká jiná," říká Vlčková. Již koncepční studie cestovního ruchu, kterou radnice zpracovala v roce 2012, označila orientační značení ve městě za slabé. Koncepce si tak jako jeden z cílů dala podporu realizace orientačního značení turistických cílů.