Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > O titul bojuje most a výrobna

O titul bojuje most a výrobna

(top). O titul bojuje most a výrobna. 5plus2 - Trutnovsko. 28.07.2017, roč. 6, č. 28, s. 3 

5plus2 DOBRÁ ZPRÁVA 

TRUTNOV / Dva zástupce v letošním ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje má trutnovský region. O vítězství se uchází zrekonstruovaný most v Kuksu a také unikátní výrobna astaxanthinu z mořských řas v Mostku. Celkem se do soutěže přihlásilo 14 staveb. 
Opravu mostu přes Labe, který spojuje bývalé lázně s barokním hospitálem, skončila v roce 2015. Klenbový kamenný most pochází z druhé poloviny 18. století a je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek. Stavbaři do mostu vložili novou nosnou konstrukci, vyjmuli a přerovnali kamenné zdivo. 
Ve stejné době byla dokončena také stavba výrobny astaxanthinu v areálu mostecké elektrárny na biomasu. Díky unikátním technologiím produkuje ze sladkovodních řas látku se silným antioxidačním účinkem, kterou využívá farmaceutický, kosmetický a potravinářský průmysl. Výrobna byla zkolaudována loni na podzim. 
Oba projekty se pokusí uspět v konkurenci dalších 12 přihlášených staveb. Je mezi nimi například hvězdárna v Jičíně, nová okružní křižovatka U Koruny a rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové, přístavba lisovny závodu Karsit v Jaroměři nebo kulturní dům v Týništi nad Orlicí. Všech 14 staveb v září navštíví odborná komise složená ze všech spolupořadatelů soutěže, výsledky vyhlásí v listopadu v hradecké vědecké knihovně