Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Noc vědců na univerzitě prozradí, zda lze zastavit čas

Noc vědců na univerzitě prozradí, zda lze zastavit čas

(poš). Noc vědců na univerzitě prozradí, zda lze zastavit čas. Mladá fronta Dnes - Hradecký kraj. 24.09.2021, roč. 32, č. 222, s. 12. ISSN 1210-1168

HRADEC KRÁLOVÉ Univerzita Hradec Králové zve také letos malé i velké dnes od 17 hodin na Noc vědců, která dokáže, že věda může být zábavná.
Přesně za 14 hodin a 14 minut překonala vysněnou metu řady dálkových plavců – kanál La Manche – studentka učitelství pro 1. stupeň základní školy na Pedagogické fakultě hradecké univerzity Jana Procházková, která přiznala, že měla strach, zda je na tento výkon psychicky připravena, ale nakonec na krize nebyl čas. Dnes prozradí, kolik stupňů má chladný průliv nebo co ji motivovalo k dobrodružství.
Na katedře informačních technologií výzkumník Tomáš Nacházel připravil interaktivní 2D modely umělého života, kde spolu soupeří různé druhy, jež se vyvíjejí. Součástí je generátor prostředí, který podle zadaných parametrů vytváří svět pro virtuální zvířata, čímž umožňuje simulovat manipulaci s evolucí. V kampusu Na Soutoku ukážou, jak by vypadaly sociální sítě v časech Marie Terezie. Jak by se na Facebooku chovali vojevůdci? Komentovali by si politici na začátku 20. století statusy o rozšiřování volebního práva? Novou výukovou pomůcku Historybook představí Jan Květina z historického ústavu.
Přednáška Jana Šlégra z katedry fyziky má název Je možné zastavit čas? "Neradi bychom prozrazovali cokoli dalšího, ale můžeme říct, že to skutečně možné je," zve mluvčí univerzity Jakub Novák.
Do Noci vědců se zapojila také Knihovna města Hradce Králové, a to s dobrodružnou cestou za poznáním, kterou provází brožurka s úkoly, tajenkou a mapkou. Tu lze stáhnout na webu knihovny. Na prohlídku zve i Studijní a vědecká knihovna a online formou bude většina programu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Tam se lze dozvědět, jak rychle regeneruje lidské tělo a spatřit člověka od embrya až po starce. Přímo na fakultě si lze prohlédnout výukové pomůcky ústavu anatomie, ale je nutné se předem registrovat. Celý program královéhradecké Noci vědců 2021 je na nocvedcu.cz.