Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Na výstavu Plechová abstrakce

Na výstavu Plechová abstrakce

ŠPIČKOVÁ, Marcela, ŽALUD, Václav. Na výstavu Plechová abstrakce. Haló noviny. 11.11.2021, roč. 31, č. 261, s. 12. ISSN 1210-1494

V galerii U Přívozu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové v pondělí začala výstava hradeckého fotografa Martina Veselého nazvaná Plechové abstrakce. Záměrem projektu je vytvoření netradičních obrazů jako doplňků interiérů bytů a firem, řekl Veselý. Výstava 37 fotografií je k vidění do 15. prosince a je prodejní.

"Fotografováním plechů chci nevšedně ukázat všední objekty, které jsou lidmi takřka bez povšimnutí opomíjeny. Jedná se o propojení umění a výtvarné fotografie," uvedl Veselý.
Motivy nejčastěji nalézá na starých vratech garáží, železničních nádražích, v opuštěných továrnách či sběrných surovinách. 
"Inspirací mi byl dědeček Ctibor Veselý, který mi otevřel oči a naučil mě hledat krásu v ošklivosti, vnímat více stíny, odrazy, detaily v objektech plechových, dřevěných a skleněných. Snažím se o zachycení pomíjivosti času a kouzla okamžiku," nastínil fotograf.
Ve vystavených fotografiích-obrazech zarámovaných v ručně vyráběném korodovaném rámu lze najít motivy krajin, vesmíru, zvířat, lidí, ale i odkazy na dávné kultury, například obrazce na planině Nazca.