Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Na náměstí opět vyroste stěna z krabic

Na náměstí opět vyroste stěna z krabic

HEJTMÁNEK, Tomáš. Na náměstí opět vyroste stěna z krabic. Mladá fronta Dnes - Hradecký kraj. 17.09.2019, roč. 30, č. 216, s. 16. ISSN 1210-1168

Oslavy 30. výročí sametové revoluce nabídnou vzpomínkové akce, koncerty i divadelní představení. A rozezní se zvony.

HRADEC KRÁLOVÉ Mohutná zeď z papírových krabic se v prosinci 1989 stala jedním ze symbolů sametové revoluce v Hradci Králové. Lidé ji postavili na tehdejším Gottwaldově náměstí přímo pod okny městského národního výboru, jakoby chtěli oddělit město od vládnoucí komunistické garnitury. Na papírových krabicích postupně přibývaly nápisy jako "za město bez hvězd", "opusťte paláce, táhněte do práce," nebo "vraťte českému lvu korunu."
V listopadu se papírové krabice na nyní už Ulrichovo náměstí vrátí. Jako vzpomínku na 30 let staré události tam stavbu zorganizují Univerzita Hradec Králové (UHK) spolu s hradeckým střediskem Impuls a Muzeem východních Čech.
"Pokusíme se tu zeď ve dnech 11. až 19. listopadu zrekonstruovat. Vyzýváme všechny Hradečáky, všechny, kdo se budou chtít zapojit, aby po 11. listopadu donesli svou papírovou krabici. Pokusíme se vytvořit podobně velkou a podobně vysokou stěnu, která má odsuzovat tehdejší totalitní režim," říká mluvčí hradecké univerzity Jakub Novák.
I tentokrát budou moci lidé na papírové krabice psát vzkazy či dobová hesla. Na místě budou výtvarníci s potřebami, které si lidé budou moci půjčit. Zeď bude růst od pondělí 11. listopadu. Program vyvrcholí v neděli 17. listopadu ve dvě hodiny odpoledne komponovaným programem, koncertem a workshopy.
V den výročí nebude chybět ani tradiční happening s kapelou Mastix před Klicperovým divadlem nebo slavnostní mše v Katedrále svatého Ducha. V 16 hodin se v Draku hraje inscenace Zeď s podtitulem Jak jsem vyrůstal za železnou oponou.
"V 17 hodin a 11 minut se po celé České republice rozezní zvony na připomínku sametové revoluce. Symbolicky si tak připomeneme 30 let svobody. V některých městech tomu bude předcházet ještě krátký zvukový spot v místních rozhlasech, který připomene étos té doby, která je 30 let za námi. Připomeneme si i zásadní momenty sametové revoluce," vyzdvihuje význam letošního výročí ředitel východočeské pobočky Paměti národa Tomáš Heller.

Oslavy začínají už dnes
Cyklus akcí k jubileu listopadových událostí začne už dnes večer koncertem klasické hudby na Pivovarském náměstí v Hradci Králové. 8. října zahraje v hradecké filharmonii David Koller a 6. listopadu přijede do Klicperova divadla pražské Divadlo v Dlouhé s inscenací Dopisy Olze.
"Nejvýznamnější osobností revoluční doby byl Václav Havel. Přihlédli jsme k tomu, že v té době bylo takové zvláštní spojenectví v divadlech mezi diváky a herci. Měli jsme cit pro to, co ve hře probíhá a odhalovali jsme tajná souvětí. Proto jsme jako nosný bod našeho programu vybrali toto představení, kterým chceme význam Václava Havla připomenout," vysvětluje náměstkyně primátora Hradce Králové pro kulturu Monika Štayrová.
V krajském městě se budou v týdnu před 17. listopadem konat i další koncerty a divadelní představení. Přijedou například Vladimír Merta nebo Divadlo Semafor. Už od 17. října se ve Studijní a vědecké knihovně otevře výstava Sametová revoluce očima fotografů, od 1. listopadu až do ledna příštího roku budou moci lidé navštívit i dvoudílnou výstavu Kdo, když ne my - Kdy, když ne teď, která bude v městském Infocentru na Eliščině nábřeží a sousedním Muzeu východních Čech.
"Soustředili jsme se na to, abychom revoluci připomněli nejen aktérům, ale možná i trochu poučili nejmladší generaci. Tam máme zřetelné nedostatky. Obávám se, že výuka nejnovějších dějin není to nejpopulárnější téma na českých základních a středních školách," upozorňuje hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), původním povoláním historik.
Oslavy v krajském městě vyvrcholí už 16. listopadu akcí Cesta ke svobodě. Začne v 16.30 hodin na piazettě v kampusu hradecké univerzity, která dostane jméno náměstí Václava Havla. Po hodinovém programu vyjde svíčkový průvod z kampusu k sídlu kraje, kde se od 18 hodin koná slavnostní koncert, na němž vystoupí Dagmar Pecková, Luboš Pospíšil a 5P, Jiří Dědeček nebo Komorní orchestr UHK.