Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Na knihovnu chybí téměř 21 milionů / Stanislav Ďoubal.

Na knihovnu chybí téměř 21 milionů / Stanislav Ďoubal.

Mladá fronta Dnes. - Roč. 18, č. 245 (20.10.2007), s. 2. Kraj Hradecký.

Nová vědecká knihovna nemá peníze na vybavení

Hradec Králové - Dokončení nové vědecké knihovny v Hradci Králové se může opozdit. Samotná stavba se sice začíná chýlit ke konci, avšak vedení knihovny chybějí peníze na vnitřní vybavení. A zatím netuší, kde potřebných více než dvacet milionů korun sežene.

"Knihovnu přece nemůžeme bez nábytku a dalšího vybavení otevřít. Zatím však o peníze marně žádáme. Pokud to nestihneme do února, ohrozíme harmonogram, podle kterého mají být interiéry hotové v červnu příštího roku. Bez zajištěných peněz nemůžeme ani vyhlásit soutěž na dodávku interiéru. Skutečně netuším, jestli do té doby budeme peníze mít," uvedla ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.

Rozpočet stavby zvedla DPH

V současné době vědecká knihovna sídlí v někdejší židovské synagoze na třídě ČSA. Nová pětipatrová knihovna z betonu vyrůstá v ulici U Přívozu od podzimu roku 2004.

Potíže s penězi podle Svobodové nastaly po změně sazby daně z přidané hodnoty, se kterou rozpočet knihovny nepočítal. "Když jsme v roce 2004 vyhlašovali veřejnou soutěž na zhotovitele stavby, došlo u stavebních prací ke zvýšení daně z 5 na 19 procent. Ministerstvo kultury nám však rozpočet nenavýšilo, a přišli jsme tak o 40 milionů korun. Část jsme ušetřili, ale stále nám chybí jedenadvacet milionů korun na polovinu veškerého vnitřního vybavení. Schází nám peníze na nábytek, počítače či kopírky," vysvětlila Svobodová. Ministerstvo kultury, které stavbu za 395 milionů korun financuje, chybějící peníze nemá. Tvrdí, že je má poskytnout Královéhradecký kraj, který knihovnu zřizuje. "Ministerstvo kultury neposkytuje finanční prostředky na vybavení interiéru knihoven, které nezřizuje," uvedla mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

Kraj, zřizovatel knihovny, peníze nemá

Kraj již před časem odmítl peníze poskytnout s odůvodněním, že jde o investici státu. Také podle Svobodové je vnitřní vybavení součástí stavby. "Investiční záměr jednoznačně zahrnoval nejen výstavbu, ale počítal i s interiérem. Nejde o provozní peníze. Budeme žádat znovu a snažíme se najít také jiné možnosti," uvedla.

Stavební práce by měly skončit příští rok v únoru, otevření knihovny je naplánováno na září příštího roku.