Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Mladí výtvarníci otevřou vlastní galerii, kterou si dlouho přáli

Mladí výtvarníci otevřou vlastní galerii, kterou si dlouho přáli

ŽLÁBKOVÁ, Ludmila. Mladí výtvarníci otevřou vlastní galerii, kterou si dlouho přáli. Právo - Severovýchodní Čechy. 11.05.2023, roč. 33, č. 108, s. 11. ISSN 1211-2119

Ani letos neporuší výtvarníci ze Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové tradici. Výstava, na níž představí celoroční tvorbu, bude. Přesto to bude novinka. Přehlídka se totiž uskuteční v jejich vlastní galerii v areálu ZUŠ ve Slezském Předměstí. Příští čtvrtek tak nejen vernisáž zahájí výstavu, ale otevře se i tento výstavní prostor.
"Každoročně vystavujeme v prostorách Studijní a vědecké knihovny. I letos, ale pouze v galerii Automat v 1. patře knihovní budovy. Je to taková pozvánka na větší část výstavy do nové budovy výtvarného oboru na naší škole," řekl Právu vedoucí oboru Marek Bělohlávek.
A stěhování do zrekonstruované budovy bylo tím, čím je letošní školní rok výjimečný.
"Stále ještě řešíme některé interiéry, také vybavení zůstalo v podstatě stejné, ale máme mnohem, ale mnohem více prostoru. Získali jsme samostatný ateliér kresby a malby, máme učebny na keramiku, které jsou ve stejné budově jako celý obor. To dříve nebylo. A máme například i kamenosochařskou třídu," vyjmenoval Marek Bělohlávek, který prozradil, že galerii si všichni už dlouho přáli. Vystavovat v ní budou žáci i umělci věkem starší, což jistě bude inspirací a motivací pro studenty. Novinkou je také spolupráce s tanečním oborem. Po vzoru videa baletního vystoupení na Rembrandtově výstavě v prostorách Národní galerie se podařilo propojit tanečníky a výtvarníky na Střezině. Výsledek uvidí návštěvníci vernisáže za týden a poté na závěrečném vystoupení tanečního oboru.
"Tam máme připravenu projekci inspirovanou obrazy. A na naší vernisáži uvidí přítomní šest choreografií, které vznikly individuálně na konkrétní letos namalovaná výtvarná díla. Například jedna dvojice si našla téma – žárlivost. Jedna z dívek vytvořila obraz, druhá choreografii," prozradil výtvarník a pedagog Bělohlávek. A dodal, že zájemci, které výtvarno zajímá, mají do konce května možnost dát si na školu přihlášku.
"Přijímací pohovory máme pojaté spíš jako vstupní kontakt se žákem. Málokdy se stane, že bychom někoho vyřadili. Výtvarná činnost by totiž měla být součástí života každého zdravě se rozvíjejícího dítěte, minimálně v mladším školním věku. Vždyť to není jen rozvoj výtvarných dovedností, ale rozvoj člověka jako takového," dodal Marek Bělohlávek.