Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Míst, která se možná dočkají cyklodomu, je v Hradci víc

Míst, která se možná dočkají cyklodomu, je v Hradci víc

(zum). Míst, která se možná dočkají cyklodomu, je v Hradci víc. Hradecký deník. 25.06.2015, roč. 24, č. 147, s. 2. ISSN 1210-602X

Z titulní strany 

Hradec Králové – Lokalita u Aldisu, u Flošny, zimního stadionu nebo Futura v Malšovicích. Míst, které by se v budoucnu mohly pyšnit parkovacím domem pro kola, je podle náměstka primátora pro investice Jindřicha Vedlicha zhruba šest. 
Jeden takový vyroste brzy u vědecké knihovny, stavět by se mohlo začít už letos na podzim. Další potom u již zmiňované hradecké fakultní nemocnice. 

Jedna věž nestačí 

Velkým zastáncem právě cyklodomů je předseda krajského svazu pro cyklistiku Pavel Černý. Ten tvrdí, že parkovací domy pro kola mají své nesporné výhody hlavně ve vztahu ke zlodějům: "V Hradci sice máme bezpečnostní stojany, které fungují dobře. Jakmile ale chcete od toho kola odejít, musíte ho doslova svléknout – od všech blikaček, přilby, nákup tam nemůžete nechat, nic. V tom je cyklodům skvělý, ­kolo uložíte a ještě ho máte pojištěné." 
Cyklisté, kteří vlastní dražší kola se podle něj po městě bojí své "miláčky" jen tak nechávat, cyklodomy by tak měly přibývat. "Hradec jako město cyklistiky by mělo být v tomto směru aktivnější. Jeden nám tu prostě nestačí," myslí si Černý. 

Velký zájem 

Zatím jediná cyklověž v Hradci stojí na Riegrově náměstí v těsné blízkosti nádražní haly a hotelu Černigov. I její výhodná lokalita přispívá k velké oblibě lidí. Za loňský rok ustájila téměř 20 000 bicyklů a za první čtvrtletí letošního roku zaznamenala další nárůst. "Za letošní první tři měsíce se využívanost zvýšila o třicet procent oproti loňskému roku. A to si myslím, že letos zima tak příznivá nebyla," potvrdil Rudolf Bernart, který parkovací dům pro kola v Hradci Králové postavil. Jeho firma Systematica je jediná, která taková zařízení staví, má je i patentovaná.