Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Malé knihovny v Královéhradeckém kraji dostanou šanci. A taky deset milionů korun

Malé knihovny v Královéhradeckém kraji dostanou šanci. A taky deset milionů korun

ROUBÍČEK, Petr. Malé knihovny v Královéhradeckém kraji dostanou šanci. A taky deset milionů korun. hradecka.drbna.cz [online]. 01.08.2020, č. 214 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://hradecka.drbna.cz/zpravy/6854-male-knihovny-v-kralovehradeckem-kraji-dostanou-sanci-a-taky-deset-milionu-korun.html

Životnost některých malých knihoven v Královéhradeckém kraji je na hraně. Utáhnout finančně náklady spojené s personálem, pronájmem budov a knižním fondem je někdy často nad síly jednotlivých institucí. Královéhradecký kraj tak rozdělí mezi šest malých knihoven v kraji celkem 10 milionů korun.
"Cílem regionálních funkcí knihoven je zajistit dostupnost a rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb ve všech místech České republiky, a tím i odstranění nežádoucích rozdílů v úrovni jejich poskytování," řekla Marina Berdychová (Východočeši), náměstkyně hejtmana. Za tyto peníze tak budou moct malé knihovny například nakoupit nové knihy.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové plní část regionálních funkcí sama, část přenáší prostřednictvím smluv na takzvané pověřené knihovny v Hradci Králové, Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a v Kostelci nad Orlicí. Ty od roku 2005 udržuje v chodu Královéhradecký kraj.
Mezi šest těchto knihoven tak rozdělí deset milionů korun. Nejvíc dostane Knihovna města Hradce Králové, celkem 2,2 milionu korun. Nejméně pak Městská knihovna v Kostelci nad Orlicí. Pro ni rada kraje vyčlenila částku 600 tisíc korun.