Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Knihovna začne fungovat v září. I bez kopírek a židlí / Radek Šprinc.

Knihovna začne fungovat v září. I bez kopírek a židlí / Radek Šprinc.

Hradecký deník. - Roč. 17, č. 50 (28.2.2008), s. 3.

Ministr kultury vzkázal vedení Studijní a vědecké knihovny v Hradci, že 21 milionů na vybavení nové budovy nemá. Ani kraj nechce o placení slyšet.

Hradec Králové/ Lidé s náručí plnou knih se kupí u pultů obsluhy. Ti, kteří chtěli využít studovny, ostrouhali. Místo komfortu našli místnost bez židlí a stolů. A kopírovací stroje? Snad jinde...

Takhle mohou v září dopadnout první zákazníci nového sídla Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Na vybavení a dostavbu objektu ve tvaru písmene X u Orlice chybí celkem jedenadvacet milionů korun. Stát ani kraj se k placení stále nemají.

Kraj - Budeme se bránit až do konce

"Stále věřím, že peníze seženeme. Denně jsem v kontaktu s ministerstvem kultury. Pokud to nedopadne, oslovíme kraj a poté budeme muset otevřít bez vybavení. Nemůžeme si dovolit živit tři budovy najednou. Třeba se někteří úředníci chytnou za nos. Ve stávajícím sídle už nám ale běží výpovědní lhůta, která končí v prosinci," uvedla ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.

Ministr kultury Václav Jehlička ale vedení instituce vzkázal, že stát peníze nemá. "Chci, aby mi to řekl osobně. Ten dopis napsal nějaký úředník. Ministr však zatím nemá čas. Volné peníze kraje chceme využít lépe, například na dofinancování projektů hrazených Unií. Budeme se bránit do poslední chvíle," řekl krajský radní Zdeněk Kraus.

Knihovně nepomůže ani hradecká radnice. "Kdysi padl návrh, že bychom do jedné budovy přestěhovali i městskou knihovnu. Zaplatili bychom vybavení a ušetřili tak většinu peněz, které investujeme do přestavby bývalého Vertexu. Obě instituce se tam ale nevejdou. Nyní před sebou máme projekt za 260 milionů," řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.