Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Knihovna se scvrkla / (rot).

Knihovna se scvrkla / (rot).

Hradecký deník. - Roč. 16, č. 274 (24.11.2007), s. 1.

Peníze a estetika. Takové byly důvody ke zmenšení nové budovy vědecké knihovny v Hradci Králové. "Okleštěné" stavbě přesto nadále v rozpočtu chybí 21 milionů na vybavení interiéru.

Nová budova vědecké knihovny byla v původním návrhu červenooranžové barvy a měla šest poschodí. V lokalitě U Přívozu ale oproti projektu stojí menší, pětipatrová stavba z šedivého betonu.

Budoucí Knihovnicko- informační centrum bylo zmenšeno na délku o pět metrů. Důvodem nebyl nedostatek prostoru, ale peněz. "Budovu jsme museli upravit. Na stavbu, která odpovídala stavebnímu programu z architektonické soutěže, nebyl dostatek financí," vysvětlil architekt Roman Brychta.

Knihovna dostala od ministerstva kultury 394 milionů korun. Navrhnutá stavba by si ale podle slov ředitelky Studijní a vědecké knihovny Hradec Králové Evy Svobodové vyžádala přibližně o 66 milionů víc. "Ementál", jak se nové vědecké knihovně říká, je menší také na výšku. Ihned po vyhlášení vítězného projektu ji totiž odborná komise doporučila snížit o jedno patro. "Kdyby byla vysoká tak, jako v návrhu, stínila by pohled na historické centrum," řekla nám Eva Svobodová.

Přes všechno zmenšování a změny, kterými nová budova knihovny prošla, by plocha jejího skladu měla být dvakrát větší než její nynější skladovací prostory. Instituce bude přesto nadále využívat skladu na Pouchově. "Tento depozitář bude sloužit jako rezerva. Po otevření nové budovy zde budou uloženy málo využívané dokumenty," uvedla ředitelka knihovny. ...