Studijní a vědecká knihovna
v Hradci Králové
Photogallery On-line catalogue
Úvod > About us > O nás v tisku > Knihovna se přestěhuje do nového

Knihovna se přestěhuje do nového

Stanislav Ďoubal. / Mladá fronta Dnes. – Roč. 16, č. 77 (2.4.2005), s. 2. Hradecký kraj.

Hradec Králové - Hradeckou Studijní a vědeckou knihovnu čeká za několik let stěhování do nové pětipatrové budovy, která začíná růst naproti strojní průmyslové škole. A bude to velkolepá změna, na kterou se knihovna připravuje již dnes.
Statisíce svazků knih čeká nové označení, instalace bezpečnostní magnetické ochrany či přebalení ochrannou fólií. Knihovna již začala přijímat nové síly a připravovat zaměstnance na změny související s přechodem do moderního prostředí.
"Knihovní fond čítající téměř milion dvě stě tisíc knih je třeba připravit na nový knihovnický a informační systém, ale také na nový bezpečnostní systém. Každá kniha se musí označit a vybavit elektronickou ochranou před nepoctivým vynesením z knihovny. Novinkou bude volný výběr nejžádanějších a nejnovějších knih, kterých budeme nabízet dvě stě tisíc. Všechny je třeba přehledně a systematicky umístit a zároveň jednotlivě přebalit. Probíhá školení zaměstnanců a sledujeme také průběh samotné stavby," sdělila ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová.
Zároveň se již připravuje vnitřní uspořádání knihovny. V pěti patrech budovy o půdorysu písmene X budou rozsáhlé sály pro volný výběr knih, velké studovny i konferenční a výstavní sál či literární kavárna. První studie moderně vybavených interiérů přenesli architekti na papír teprve nedávno.
"Projekt interiéru je již před dokončením a v příštím roce vyhlásíme veřejnou soutěž na jeho dodávku," upřesnila Svobodová.
Na čtenáře bude v nové budově čekat zcela nový knihovnický systém, který jim zajistí veškeré služby, jaké může moderní knihovna nabídnout.
"Systém, ve kterém budou elektronické záznamy všech dokumentů, umožní čtenářům nejen různé způsoby vyhledávání knih, ale také například okamžité objednání knihy ze skladu. Zároveň si lidé mohou knihu objednat přímo ze svého počítače. V případě, že je kniha zrovna vypůjčená, mohou si ji rezervovat a systém je později prostřednictvím elektronické pošty či mobilního telefonu upozorní, že kniha je již k dispozici. Systém bychom měli koupit v květnu. Následovat bude instalace a přenos dat a další dva roky bude probíhat testování," vysvětlila Svobodová.
Knihovna nyní sídlí v pronajaté budově bývalé synagogy na třídě ČSA, která od roku 1994 patří pražské Židovské obci. Prostory studovny na Eliščině nábřeží patří městu. Knihovna obě budovy pravděpodobně opustí nejdříve za čtyři roky.
"Podle vloni nastaveného finančního plánu bychom se měli stěhovat nejdříve v roce 2009 a ve stejném roce bychom mohli zahájit provoz. Plány se však mohou ještě změnit," upozorňuje Svobodová a dodává, že stěhování si vyžádá dočasné uzavření provozu knihovny.
Celkem bude v nové budově knihovny osm set tisíc knih, z toho dvě stě tisíc volně přístupných. Dalších téměř čtyři sta tisíc svazků zůstane v současných skladech na Pouchově.